Znalecké posudky, které si nechala vypracovat jablonecká radnice a a majitel 65,78% podílu v Jablonecké teplárenské a realitní (JTR), se velmi výrazně liší. Zatímco radnice drží v rukou ohodnocení na necelých 189 milionů, MVV Enerie CZ si svůj majetek podle odborníků cení na více než 268 milionů. „To je moc drahé," konstatoval primátor Jablonce Petr Beitl.

Jablonečtí zastupitelé se rozhodli, že od MVV Energie CZ podíl v jablonecké JTR raději koupí, než oslabit svůj vliv na její chod. Kde v rozpočtu potřebnou částku, kterou už předem odhadovali na 200 milionů, vezmou, není zatím na pořadu dne.

Prázdninové měsíce bude vedení radnice licitovat o ceně. Zastupitelé by na toto téma měli diskutovat na mimořádném zasedání. „V současné době jsme ve fázi intenzivního vyjednávání o ceně," potvrdil Beitl. Právě jeho zastupitelé pověřili k jednání s většinovým vlastníkem JTR.

„Předpokládám, že koncem srpna nebo začátkem září budeme již moci svolat mimořádné zastupitelstvo, které rozhodne o případném odkupu podílu za akceptovatelnou cenu," doplnil primátor. V Jablonci se rozhodli pro změnu vlastnictví už loni v prosinci, kvůli vleklým sporům s MVV Energie CZ.

Společnost si vynaložení investic do rekonstrukce soustavy podmiňovala změnou akcionářské smlouvy. Podle radnice značně pro město nevýhodnou. „Jelikož nejsme schopni s naším menšinovým akciovým podílem prosadit další vývoj teplárenství ve prospěch lidí v Jablonci, jednáme o odkupu podílu tak, abychom se stali jediným vlastníkem JTR," vysvětlil primátor Beitl. Dosud město v JTR vlastní 34,22 procenta.

JTR zajišťuje centrální zásobování teplem v Jablonci od roku 1994. V Jablonci je na teplárnu napojeno zhruba deset tisíc domácností a 87 firem a veřejných budov. Teplo tu ale patří k nejdražším v zemi, lidé platí 799 korun za gigajoul.