Maturitu na Gymnáziu U Balvanu skládal i ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, také Eva Bartoňová, náměstkyně ministra školství, poslankyně Ivana Weberová. Jmen osobností je celá řada. Dnes ukázali krajští úředníci na tuto školu prstem. Uvažují o jejím zrušení. Proč? Škol je mnoho a žáci ubývají.

„Udělám všechno pro to, aby se to právě Gymnázia U Balvanu vyhnulo,“ zhrozil se bývalý ředitel a předseda školské rady Jiří Rudolf. Podle něj tato škola vykazuje nejlepší výsledky v kraji. I jen veřejné úvahy a diskuse o jejím zrušení školu výrazně poškodí.

Pokud pro reformu zvedne ruku většina krajských zastupitelů, už by se U Balvanu neměly konat přijímačky na další školní rok.

Obě gymnázia mají převis zájemců

V plánech má kraj zrušení jabloneckého osmiletého gymnázia do tří let. Postupně by studenty měla převzít Randovka. Na Jablonecku je ještě gymnázium v Tanvaldu.

„Zejména obě jablonecká mají při každých přijímačkách obrovský převis zájemců. Studovat tu chtějí i děti z Liberce,“ dodal Rudolf.

Gymnázium U Balvanu se sloučí s Gymnáziem Dr. Randy, postupně dojde k přesunu gymnázia do budovy Randovky. „Postupně zredukujeme počet tříd takto – zůstane tu jedna třída víceletého gymnázia, dvě třídy čtyřletého gymnázia a jedna třída sportovního gymnázia. Počet tříd tak snížíme o jednu,“ uvedla Jiřina Princová, vedoucí odboru školství Libereckého kraje.

Na Balvan už nebudou přijímat nové studenty. Postupně tak bude ubývat tříd, až jejich počet klesne na minimum. Poté se studenti i učitelé přesunou na Gymnázium Dr. Randy.

Osobní názory musí jít stranou

„Tuto změnu považuji ze všech za nejvíc amorální, protože Gymnázium U Balvanu je funkční a výkonné. My ale musíme jít touto cestou, abychom snížili počet tříd,“ konstatoval krajský radní pro školství Radek Cikl. Podle něj jiné řešení nemají. „Vzhledem k tomu, že dětí ubývá, nic jiného dělat ani nemůžeme,“ dodal.

Jednou z absolventek, která dodnes vzpomíná na stupínky v učebnách je náměstkyně ministra školství, tělovýchovy a sportu Eva Bartoňová. Na věc je podle ní ale potřeba pohlížet realisticky.

„Jablonec má padesát tisíc obyvatel. Na tento počet jsou dvě gymnázia moc. Chceme–li tady skutečně elitní školu, jsou dvě stejná zařízení na město příliš,“ uvedla. Kdo půjde z kola ven, je ale podle ní věcí zřizovatele.

Právě v pátek dopoledne přijede mluvit se studenty Gymnázia U Balvanu jako absolventka při tradiční akci Beseda s významnými osobnostmi. Pozvání putovalo i k rukám ministra práce a sociální věci Jaromíra Drábka.

Nejen Jablonec, změny i jinde

Gymnázium Tanvald změní zřizovatele. Dosud patřilo kraji, převezme jej město.

Odloučené pracoviště Střední školy gastronomie a služeb v Poštovní převede obory do Střední školy řemesel a služeb ve Smetanově ulici.

Střední průmyslová škola technická v Belgické projde změnami v oborech, přibudou automobilové.

Jak vidí optimalizaci školství: PETR TULPA, místostarosta Jablonce, bývalý ředitel Gymnázia Dr. Randy

Na schůzce nás seznámili s důvody, proč je optimalizace škol v Libereckém kraji nutná. Je zřejmé, že máme přemíru kapacity vůči reálu. To nejde zpochybnit. Už v době, kdy jsem byl na gymnáziu, bylo všem jasné, že v letech 2011 až 2015 přijde dramatický propad v počtu studentů. K tomu se musí připočítat také provozní náklady za další budovy, které ta která škola má. V regionu je celá řada škol, kde se učí stejný obor. Je tedy potřeba nejen zeštíhlení, ale i restrukturalizace. A řešení?

Je několik rovin. Slučování nebo úplné rušení, ale při zachování oborové struktury v Jablonci. Třeba v Belgické přibyly obory pro automobilový průmysl.
Mám ale nostalgickou lítost. U Balvanu jsem vyrůstal a pak i jako kantor učil. Bohužel se ta škola nemůže prostorově vyvíjet. Není kde vybudovat tělocvična, venkovní zázemí pro volnočasové aktivity, expandovat třeba do suterénu nejde. Tyhle prostory má Randovka. Snažím se být nestranný. Na koho spadne černý Petr? Mohla to být i Randovka. Jablonec ale neztratí jediný obor. Víceleté gymnázium tu zůstane.

Jiný případ je gymnázium Frýdlant. Tam je situace problematická. Měl by tam vzniknout jakýsi hybrid po sloučení se Střední školou hospodářskou a lesnickou. Nedivím se, že se starosta Dan Ramzer ohradil. To by se mi také nelíbilo.