Lidé se bojí pouštět ven děti samotné, místní market i samotní obyvatelé mají problémy s krádežemi. Bezdomovci a narkomani okupují i zdejší zastávku MHD. Popíjejí alkohol na lavičkách a kamenech v blízkosti dětských hřišť a pískovišť. „Život je tady až nesnesitelný. Manželka se bojí sama chodit do práce, zvlášť pokud musí o víkendu. To to totiž na ulici žije nonstop,“ přiblížil jeden z místních obyvatel. Nepřál si uvést své jméno, redakce ho zná.

Ve středu dopoledne vyvolal schůzku s vedením jabloneckého magistrátu a zástupci městské policie. „Teď mě zahlédli dva z té party, teď abych se bál o život,“ gestikuloval před ředitelem jablonecké městské policie Michalem Švarcem a náměstkem primátora.

Ti si spolu s dalšími úředníky a strážníky prohlédli místa, kde se údajní narkomani schází. Strach obyvatel je tu přímo hmatatelný. Další, cirka padesátiletý muž poukázal na fakt, že problémoví lidé vykonávají tělesnou potřebu tak intenzivně, až je to cítit v nižších patrech panelových domů. Ani on nechtěl uvést své jméno.

Zelené ostrůvky na hladině druhé nádrže jablonecké přehrady Mšeno pomáhají čistit vodu.
Republikový unikát. V jablonecké přehradě čistí vodu travnaté ostrůvky

Ke skupince se na chvíli přidala i mladá žena, které tu nedávno vykradli auto. „Za několik dní jsem viděla jednoho z těch partiček, který měl na sobě oblečení, které bylo odcizeno z auta,“ přiblížila. „Je to tady čím dál horší, maminky se bojí chodit ven. Ty party nejsou snad agresivní, ale mnohdy sprostě po lidech pořvávají a mají nechutné poznámky,“ doplnila.

Místní obyvatelé získali na schůzce příslib, že v místě budou více hlídkovat strážníci. „Problém je, že když přijedeme, oni jen sedí, baví se a neporušují žádný zákon. My nemůžeme ty lidi jakýmkoli způsobem sankcionovat. Nelze vykázat člověka z místa jen proto, jak vypadá nebo jaký budí dojem,“ popsal Švarc.

Strážníci přesto problémy Černobylu vnímají. „Když mě vidí, odchází. Mnohdy sem chodím i nad rámec svých povinností, protože ti problémoví lidé na mě dají,“ popsal okrskář Bronislav Novák.

Strážníci často bojují i s nedostatkem svědků a důkazního materiálu. „Lidé nám volají, že tady popíjejí, že něco rozbíjejí. Ale nikdo nechce pak ohlášení dosvědčit. To je problém,“ doplnil Švarc.

Simona Havlová chce vybrat peníze na pořízení plazmového generátoru pro jablonecké školky.
Jablonečanka chce zabíjet viry a plísně ve školkách pomocí plazmového generátoru

Magistrát navýší počet asistentů prevence kriminality, kteří budou také na lokalitu dohlížet ve zvýšeném režimu. Na leden chce magistrát svolat velké setkání místních obyvatel s úředníky, policisty a pracovníky sociálních služeb. Na něm by se měly najít způsoby, jak sídliště oživit. „Začneme sídliště proměňovat, postupně musí zmizet ta zákoutí, která popsané osoby navštěvují,“ slíbil náměstek Mánek.

Takzvaný Černobyl není jediným místem Jablonce, kde se schází problémoví lidé bez domova. Další takové místo je v okolí bývalé výtopny v Pasekách, kde jednu z budov osídlili. Za další problematickou lokalitu označil Mánek části ulic 5. května a Sokolí. Celkem má Jablonec asi 25 vyloučených lokalit. Většinou se jedná o ubytovny a jejich okolí.