Paní Helena s přítelkyní Dagmar jsou obě skoro v důchodovém věku. To jim nezabránilo, aby 22. března nesbalily kufry a vyrazily za synem jedné z nich do USA. S přestupem v Bruselu.

22. březen roku 2016 se zapsal černým písmem do vleklé války západní civilizace a islámských teroristů. Právě útoky v Bruselu v metru a na bruselském letišti Zaventem.

„Vlastně jsme měli štěstí, protože Dáša měla v Bruselu problém s letenkou, neměla tam číslo sedadla. Proto musela na informace a tím jsme se zdrželi. Nebýt toho, jsme v hale B bruselského letiště v tu dobu, kdy to bouchlo," vypráví paní Helena.

VÝBUCH

Obě už byly na cestě do haly B, když je zastavil policista, že tam jsou mrtví. Ale nevěděly, co se přesně stalo. Policisté přemisťovali tisícihlavý dav do bezpečí. Nejprve do technického zázemí letiště. To se již bezpečnostní a záchranářské jednotky začaly sjíždět na místo.

„Nejméně týden jsem pak nemohla usnout. Pořád jsem slyšela sirény sanitek i ty policejní, jezdilo tolik pohřebních vozů," říká paní Dagmar.

Z technického zázemí letiště jsou všichni přemístěni do nedaleké sportovní haly. Teprve na cestě slyší paní Dagmar telefon. „Mami, žiješ? To se zeptal syn, na ty slova do smrti nezapomenu. Až on nám řekl, že je to už u nás ve zprávách, že to bouchlo. Věděl, že jsme měli být už právě v hale B."

„Bylo nás v hale tisíc, záchody dohromady čtyři. Během chvíle byly mimo provoz. Pak nám nabídli papírové pleny. A celou dobu nám nikdo nebyl schopen vysvětlit, co se děje. A to tam byli lidé z celého světa, z Čech ale jen my dvě," doplňuje paní Helena.

Syn Heleny volá na českou ambasádu v Bruselu. „Paní byla milá, ale v podstatě nic nám nenabídla, přitom se pak v televizi politici kasali, že všem Čechům v místě pomohli. Nám tedy ne. Už jsme mysleli, že budeme spát v té hale."

MĚLI ŠTĚSTÍ V NEŠTĚSTÍ

Situace byla zoufalá. Z haly byly odvezeny děti a staří lidé, obě dámy se však držely.

„Pak nás oslovila mladá žena, fotografka a jestli nám může pomoci. Odvezla nás domů, asi sedmdesát kilometrů od Bruselu. Tam jsme si odpočinuly a ráno nás její manžel odvezl do Mechellenu, odkud jsme vlakem jely do Amsterdamu. Z Bruselu bylo druhý den po útocích mrtvé město, nic nejezdilo, nelétalo, platil zákaz vycházení. Moc oběma děkujeme za pomoc, nevím, jak dlouho bychom v Bruselu zůstaly," vzpomíná paní Helena.

Obě stály výlohy kolem zrušené cesty řádově sto euro. „Musíte si koupit nějaké oblečení, musíte jíst. Pro Belgičany nebo Němce to nic není, ale pro nás to byla citelná ztráta."

Z Amsterdamu již letěly do Washingtonu, kde na ně čekal Helenin syn. „Ale kufry nám přišly mě za týden a Dáše ještě o pět dní později."

Obě na nepříjemný zážitek hned tak nezapomenou. „Bojím se, když jdou děti třeba na hokej do velké haly, nechoďte, říkám, něco se stane. A oni se na mne koukají jako na blázna," popisuje Dagmar.

CHTĚJÍ VYSVĚTLENÍ A NÁPRAVU

Obě prolistovaly webové stránky ministerstva zahraničí a byly zklamány, že ve směrnicích ministerstva není skoro nic, co se týká teroristických činů.

„Dnes se všude píše o hrozbě terorismu, že bude nadále sílit a naše ministerstvo zahraničí má znění směrnic jako před počátkem hrozby. Lidé by měli zatlačit, aby se změnil postoj politiků. Opravdu nás naštvaly ty zastaralé směrnice," říká paní Helena.

„Chci, aby se nad tím někdo zamyslel, aby se Česká republika dokázala postavit za lidi, kteří se octnou tak blízko teroristického útoku. Proboha, vždyť jsme tranzitní zemí a nemůžeme čekat, že se u nás nic nestane. Chci, aby se změnila pravidla, aby lidé z ambasád dokázali účelně pomoci," doplnila paní Dagmar.

DOMŮ

Paní Dagmar odlétala z USA dříve než její přítelkyně. „Když jsem se znovu ocitla na letišti a znovu jsem viděla tu masu lidí, rozplakala jsem se strachem."

Ale domů odletěla a šťastně doletěla. Stejně tak za několik dní později kamarádka Helena. Vyprávět chtěly až nyní.

TEROR V BRUSELU

Teroristické útoky v Bruselu v březnu 2016 byly sérií teroristických činů, k nimž došlo 22. března 2016 mezi 7:58 a 9:11 hodin tamního času. Útoky si vyžádaly 34 obětí a asi 340 zraněných. Cílem bylo mezinárodní bruselské letiště Zaventem a stanice metra Maelbeek v centru města, poblíž budov evropských institucí. K útokům se přihlásil tzv. Islámský stát. Podle některých informací provedla atentáty stejná teroristická síť, která stojí za listopadovými teroristickými útoky v Paříži. Na bruselském letišti došlo ke dvěma útokům v odletové hale. K prvnímu výbuchu došlo v blízkosti přepážek leteckých společností American Airlines a Brussels Airlines, k druhému před kavárnou Starbucks.