Jana Henychová z Horního Maxova se svou smečkou huskies dosáhla cíle extrémního závodu Finnmarksløpet 2009 v norské Altě. 1060 kilometrů zvládla za 8 dní, 16 hodin a 8 minut. Stala se tak prvním Čechem a současně první ženou musherkou mimo Norsko, jež se postavili na trať a severský závod dokončili.

Jana Henychová odstartovala v sobotu 7. března se 14 sibiřskými huskies, po cestě zdolávali nesčetně nástrah – od počasí a těžkého terénu až po samotu, únavu, a ztrácení důvěry v sebe sama. Do cíle v Altě dojela s osmi psy v pondělí ve čtyři hodiny ráno.

Podle musherky z Jizerských hor byla tahle cesta hlavně velkou zkouškou vzájemného vztahu mezi ní a jejími psy: „Byla to otázka důvěry. Já musela věřit sobě i jim a oni zase mně. Podle mne je tohle nejdůležitější,“ řekla po dojezdu do cíle. „Jsme jeden tým a tento vztah se buduje roky. Znám mushery, kteří si mohou dovolit kvalitní smečku jen tak prostě koupit. Ale to úspěch nezaručí,“ dodala.

Na tisícikilometrové trati, kdy okolní teploty klesly i na mínus třicet, bojovalo celkem šestatřicet týmů, dvě třetiny z toho přímo z Norska. Pouze 7 týmů bylo odjinud než ze Skandinávie. Jana Henychová mezi nimi. Do cíle dojela jako poslední, ale s obrovským obdivem a podporou místních lidí a některých kolegů musherů. Pět musherů závod vzdalo.

Krizové momenty se nevyhnuly ani české závodnici. „V poslední etapě si na cestě prostě psi lehli a chtěli snad umřít,“ líčila Henychová po telefonu zážitky. Dodala jim svoji sílu, i když té už sama také příliš neměla. „A co myslíte? V cíli pak vrtěli ocasy, jakože pojedeme dál,“ smála se nesmírně unavená, ale šťastná musherka.

Jana Henychová se závodu Finnmarksløpet účastnila již loni na poloviční trati. Po návratu tehdy řekla: „Moji psi jsou moje rodina, moji přátelé. Dožijí tedy v mé společnosti. Na velké závody máme tak maximálně tři roky, pak už budou všichni příliš staří na takové výkony. Bude to sám o sobě úspěch dokázat psy na tuto vzdálenost připravit.“

Start po boku nejlepších musherů světa bere Henychová jako velkou poctu. Zdolání drsného závodu jako splnění svého velkého snu.

Vítězství celého závodu v čase pět dní, šest hodin a 50 minut patří také ženě, Norce Inger-Marii Haaland.

Průběh závodu od startu až do cíle najdete ZDE.