Původně měly půjčovny kol ČD přivítat zájemce 28. března. Kvůli koronaviru a bezpečnostním opatřením došlo k posunutí otevření. „Protože už většina opatření proti šíření epidemie skončila a mezi zákazníky registrujeme zájem o zapůjčení kol, rozhodli jsme se všechny naše půjčovny ve stanicích už otevřít. Je to sice o dva a půl měsíce později než obvykle, ale věříme, že zájemci si tuto nabídku na aktivní trávení volného času nenechají ujít,“ upřesnila manažerka projektu ČD Bike Jana Rotreklová.

Pod vlivem situace přijali přísná hygienická opatření. Všechna kola budou po každé výpůjčce vydezinfikována a očistou projdou i přilby a další cyklistické vybavení.

V Doksech, Mimoni a České Lípě

V Libereckém kraji najdou lidé cyklopůjčovny hlavně na Českolipsku. Řadu let funguje půjčovna v Doksech a Mimoni, v květnu 2018 otevřely ČD pobočku i ve stanici Česká Lípa, Střelnice. Zájem rok od roku stoupá, prvenství si drží Máchův kraj, který nabízí hustou síť cyklostezek i zajímavé cíle pro výlety.

„V Libereckém kraji jsme loni zaregistrovali celkem 318 výpůjček. Nejvíce zákazníků využilo půjčovnu kol v Doksech, celkem 189. 114 cyklistů si půjčilo kola ve stanici Česká Lípa, Střelnice, v Mimoni jsme obsloužili 15 zákazníků,“ řekl mluvčí Českých drah Petr Pošta.

Půjčovny kol ČD jsou vybavené koly s předpisovou výbavou a pravidelným servisem. Kromě trekingových kol si zájemci můžou ve 21 stanicích vypůjčit také elektrokola a v 19 půjčovnách koloběžky. Při zapůjčení kola je nezbytné podepsat nájemní smlouvu, předložit osobní doklad, zaplatit půjčovné a složit vratnou kauci.

„Zákazník se nemusí vždy vracet na místo startu svého výletu. Na vybraných tratích přepravuje vypůjčené kolo zdarma, může svůj cyklovýlet kombinovat s pěší turistikou a využít bezplatné úschovy v určených stanicích,“ dodala Rotreklová.

„O cyklopůjčovnách jsem se dozvěděl před třemi lety a je to skvělá věc. Každé léto si půjčíme v Doksech kola a vyrazíme na výlety po zdejším okolí. Nejlepší je, že můžeme vrátit kola i v jiné stanici, než kde jsme si je půjčili, a nejsme ničím vázaní,“ řekl Adam Knop.

Novinku letošní sezony představuje zavedení jednotného ceníku pro všechny půjčovny kol ČD Bike. Například zákazníci s platnou jízdenkou ČD nebo In Kartou zaplatí za jízdní kolo denní půjčovné 180 Kč, půldenní výpůjčka je 150 Kč a za jednodenní zapůjčení elektrokola zaplatí 300 Kč. „Cestující, kteří sbírají body ve věrnostním programu ČD Body, si mohou i letos za 50 bodů vyzvednout voucher na bezplatné zapůjčení kola na jeden den,“ dodal mluvčí.