Koledy zazní i na prostranství před obecním úřadem v Plavech. K akci Deníku se tu připojují již poněkolikáté. U vánočního stromku se sejde vždy tak patnáct dvacet dospělých s dětmi.

Jestliže dva roky Česko zpívá koledy nebylo možné, s radostí tu vzpomínají na dosud poslední ročník v roce 2019. „Tehdy to vypadalo, že se snad ani nerozejdeme. Jen Rolničky, rolničky jsme zpívali snad dvacetkrát,“ pousmála se organizátorka, místostarostka obce Plavy Renata Šťastná.

Česko zpívá koledyZdroj: DeníkA už se na letošní zpívání těší. „Pořádáme to ve velmi veselém duchu. Připravíme si svařák pro dospělé, čaj pro děti, letos budeme mít i vánočku. Se zpěvem jde všechno lépe,“ doplnila Šťastná s tím, že při akci Česko zpívá koledy panuje na návsi v obci bezvadná atmosféra. „Někdo třeba doma koledy nezpívá. A tak se před třemi roky zastavovali i procházející, aby si zazpívali s námi a většinou zůstali až do konce.“

Ač to podle těch několika koled, které jsou pro akci Česko zpívá koledy připraveny, nevypadá, v Plavech v roce 2019 zpívali dlouho do noci.

Hledáme nejkrásnější vánoční strom roku 2022 na Jablonecku
VÁNOČNÍ ANKETA: Vybíráme letošní nejkrásnější vánoční strom Jablonecka

Letos se lidé napříč Českou republikou společně potkají už podvanácté, a to 7. prosince od 18 hodin. Po dvou covidových letech se oblíbená akce opět uskuteční živě na náměstích i návsích. To v roce 2020 a 2021 nebylo kvůli vládním nařízením reagujícím na epidemiologickou situaci možné.

Akci doprovodí oficiálně opět šest vánočních písní. Letos to budou Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce valaši, Jak jsi krásné, neviňátko a Vánoce, Vánoce přicházejí.

Kompletní texty těchto koled najdete na webu ceskozpivakoledy.cz, kde je ve formátu pdf ke stažení zpěvník. V den konání texty také vyjdou ve všech regionálních vydáních Deníku. Na uvedených webových stránkách lze také najít interaktivní mapu se seznamem míst, kde se účastníci mohutného celorepublikového „sboru“ potkají.

V minulých ročnících se připojili dokonce i lidé ze zahraničí. Například loni zpívala česká komunita ve vesničce La Cala de Mijas ve španělské Malaze. Tuto akci organizoval Český spolek Mijas ve spolupráci s obcí Mijas.

Na Jablonecku budou zpívat s Deníkem ještě na Sněhově, části Malé Skály nebo v Jablonci ve Skelné ulici. Stejné koledy pak zazní třeba v Roztokách u Semil.