Preciosa je dnes jednou z největších sklářských firem v Česku. „Chceme v Číně ukázat, že české sklářství nekončí, a že má budoucnost a drží krok se světovými trendy,“ řekl mluvčí Preciosy Stanislav Kadlec.

Křišťálová svítidla vyrobená speciálně pro Expo zdobí oficiální prostory vyhrazené pro prestižní setkávání představitelů České republiky. „Zajímavý prostor v bílé a černé se zlatými akcenty českého lva doplňuje svítidlo moderního designu tvořené více než stovkou ručně tažených zlatých a bílých paprsků,“ popsal lustr Kadlec.

V sekci věnované modernímu českému designu je skupina futuristických svítidel z Preciosy a pro významné hosty připravila firma kolekci křišťálových dárků.

Expo 2010 - grafika

Preciosa je po rozpadu skupin Jablonex Group a Bohemia Crystalex Trading největším sklářským podnikem v Libereckém kraji. Svítidla pro Expo vyrobila Preciosa-Lustry, která patří k největším světovým výrobcům dekorativních svítidel.

Podnik má vlastní designové studio, které mu pomáhá držet se na špici současných světových trendů. Většina produkce firmy je určena na export. V ekonomickém roce, který skončil 31. března 2009, uskutečnila podle obchodního rejstříku Preciosa-Lustry zakázky za téměř 718 milionů korun a její hospodaření skončilo ziskem 24,42 milionu korun.

Firma je součástí skupiny Preciosa, která zaměstnává 3100 zaměstnanců a patří k největším světovým výrobcům broušeného skla, bižuterie i svítidel. Hospodářské výsledky majitelé skupiny od privatizace v roce 1993 odmítají sdělovat s odkazem na to, že to škodí v konkurenčním boji.

V loňském roce se skupina rozrostla o sklárny v Desné a Zásadě na Jablonecku, které patřily skupině Jablonex Group. Preciosa je získala loni v listopadu, dnes vyrábějí sklářskou surovinu a perličky pod novou firmou Preciosa Ornela.

Sklářská firma ale není jediným účastníkem, který bude v Šanghaji reprezentovat Liberecký kraj. Firma Elmarco společně s libereckým centrem zábavného poznávání IQpark připravila expozici věnovanou nanotechnologiím a nanomateriálům, které v současné době patří k největším objevům, jimiž se Česko může pochlubit.