Je přesně 10.59 a ve studiu Českého rozhlasu v Liberci, které bylo až dosud pobočkou ústeckého ČRo Sever, vládne lehká nervozita. Minuty na displeji spějí k celé. Deset, devět, osm… Rozsvítí se červené světlo a z éteru se ozve kultivovaný hlas moderátorky Ivety Kalátové. „Je jedenáct hodin." Není to jen obyčejná hodina. Jde o historický okamžik. Právě 2. 11. v 11.00 hodin se začíná psát historie Českého rozhlasu Liberec. Po sedmdesáti letech se ČRo Liberec znovu objeví na mapě regionálních stanic. Poprvé se totiž začalo z Liberce vysílat v lednu roku 1946. V šedesátých letech se po vzniku Severočeského kraje přestěhovalo do Ústí. „Novinky z Loun nebo Lysé nad Labem mi určitě chybět nebudou," usmívá se Lenka Marková, která chystá do vysílání zprávy.

ZPRÁVY, GLOSY I TOULAVÝ MIKROFON

Plnohodnotné vysílání od páté hodiny ráno až do devatenácté večer bude zajišťovat celkem 18 lidí a jeho podoba bude mít ryze lokální charakter. Kromě zpráv a publicistiky ho oživí také nové pořady. Například pořad Na cestách s televizní moderátorkou a libereckou patriotkou Marcelou Augustovou nebo glosy výtvarníka a autora kreslených vtipů Petra Urbana. Své místo tu najde i produkce regionálních kapel a plánuje se i půlhodinový literární magazín, který naváže na tradici dramatické tvorby libereckého studia. „Budeme mít vlastní program, takže všichni patrioti kraje jistě uvítají, že ráno odstartujeme čtyřhodinovým magazínem Dobré ráno z Liberce. Kromě zpráv bude obsahovat také dopravní informace, předpověď počasí z úst meteorologa, ale také třeba krimi zprávy s Mírou Holubcem," popisuje vedoucí libereckého studia a programový šéf Tomáš Beneš.

Každý den po osmé hodině budeme také volat známým hercům a umělcům, kteří mají nějaký vztah ke kraji. Jako první Jiří Lábus z Ypsilonky," doplnil.

KUCHAŘKA Z REGIONU, TOULKY PO JIZERKÁCH

Ráno vystřídá Dopoledne pod Ještědem. Právě v něm dostanou podle Beneše prostor čtyři významní hosté. Kromě zmíněných, Petra Urbana a Marcely Augustové, to bude také liberecký spisovatel a publicista Marek Řeháček, který bude provázet po tajemných a magických místech Liberecka a Jizerských hor a dále pak etnografka, spisovatelka a ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově Vladimíra Jakouběová, která je také velkou sběratelkou regionálních receptů. „Jsme rádi, že jsme tuto rubriku nazvali Babiččiny recepty, protože to budou doslova „špeky" z Pojizeří, Lužice či Jizerských hor. Na každý den připravíme nevšední staročeský recept, jehož podobu si lidé mohou přečíst také na našem webu," zve Tomáš Beneš. „Právě tím se chceme odlišit od jiných regionálních stanic komerčního zaměření, které hlavně hrají. My chceme plnit obsah slova regionální," dodává.

Regionální stanice Českého rozhlasu mají jednotný formát, ale přesto ctí určitá specifika. Hudební dramaturg Tomáš Kačner by měl vycházet ze vkusu a mentality lidí v kraji, tak aby i hudební stránka měla svůj profil, podobně jako se v Ústí zaměřují na folk a country, na jihozápadě Čech zase spíše na dechovku. „Vycházet budeme ze sociologického průzkumu, ale určitě nebudeme hrát hudbu jako Evropa 2 nebo Radiožurnál," slibuje Beneš.

DOBRÝ DEN S ČESKÝM ROZHLASEM

„Dnešní den pro mě znamená hrozně moc, protože se považuji za velkého libereckého patriota. Těší mě, že budeme moci hlouběji a podrobněji naše posluchače provázet libereckým krajem," svěřila se při zahájení moderátorka Iveta Kalátová, pro kterou je i po mnohaleté zkušenosti za mikrofonem každé vysílání malým svátkem.

Je nač se těšit. Chybět bude jediné. Hlas herce Vojtěcha Rona, který ještě před pár lety zdravil z historické budovy libereckého rozhlasu svým typickým: Dobrý den s Českým rozhlasem.