Brýle vypadají jako klasické dioptrické. Mají jen o něco silnější skla a také rámeček. Navíc je k nim šňůrka s ovladačem „Přes brýle je možné se podívat i na jízdní řády, pustit si videoklip, slouží jako fotoaparát, kamera či překladač z cizích jazyků," řekla mluvčí národního parku Dana Štefáčková. „Jejich software dokáže díky gyroskopu, systému GPS a dalším snímačům sledovat pohyb uživatele i okolí. V místech s mobilním internetovým signálem můžete sdílet pořízené fotografie. Pomocí wifi můžete brýle propojit s dalšími zařízeními, například mobilním telefonem nebo tabletem."

Novinka není úplně levnou záležitostí, stojí kolem 15 000 korun. V parku ji proto nebudou půjčovat třeba jako koloběžky. „Chytré brýle budeme využívat při turistických akcí, které pořádáme pro širokou veřejnost," dodává Štefáčková. „Jejich seznam připravujeme a je zveřejníme na našich stránkách."

Pořízení chytrých brýlí je součástí většího projektu Bez aut do Českosaského Švýcarska a Vlakem a autobusem k cílům mezi Labem a Horní Lužicí. Jeho cílem je přilákat do regionu Českosaského Švýcarska nové cílové skupiny turistů a nabídnout jim „jiný" pohled na turistiku.

Na výletech pořádaných správou parku si mohou zájemci vedle chytrých brýlí zkusit také hodinky, které snímají tep, nebo se projet na elektrokole. Ta jsou vhodná především na krátké a střední vzdálenosti, dobít se dají kdekoliv, kde je zásuvka. Tedy i například při zastávce na oběd nebo občerstvení.