„Projekt Cesta skla vznikl z potřeby lépe prezentovat společné kulturní dědictví a motivovat turisty, kteří do obou měst či muzeí přicházejí, aby se v regionu zdrželi a navštívili i další zajímavá místa,“ vysvětluje vedoucí Sklářského muzea v Novém Boru Eliška Vavříčková.

Jak upřesňuje, nejde o konkrétní, fyzicky značenou trasu, ale o propojení turistických cílů obou regionů, o nabídku pro turisty, kteří chtějí poznávat místní specifika aktivním způsobem a seznámit se s tradicí sklářství, ale nejen tou. „Cesta skla se sice primárně zaměřuje na cíle spojené se sklářstvím, jako jsou muzea, vzorkovny a výrobny skla, ale nepomíjí ani cíle přírodní, sportovní a jiné,“ doplňuje vedoucí Turistického informačního centra v Novém Boru Petra Matěchová.

Sklářské muzeum v Novém Boru, v zastoupení města Nový Bor, a Krkonošské muzeum v Jelení Hoře získala z Evropského fondu pro regionální rozvoj na společný projekt 1,193 milionu euro. Obě muzea mají cenné sbírky skla a dalších dokladů o jeho výrobě a zdobení. Instituce už delší dobu úspěšně spolupracují jak po odborné stránce, tak v oblasti cestovního ruchu a marketingu.

Společný projekt má podstatně zlepšit nabídku pro turisty a podpořit už fungující cíle v regionu. Muzeum v Jelení Hoře tak rozšíří výstavní prostory a vytvoří Laboratoř skla, v níž návštěvníkům interaktivní formou představí sklářské techniky.

OPRAVÍ CENNÝ DŮM

Město Nový Bor za zhruba 15,2 milionu korun zrekonstruuje historický podstávkový dům č. p. 106, který se nachází v těsné blízkosti Sklářského muzea. Ten bude sloužit jako infocentrum pro společnou destinaci Cesta skla a zázemí pro animační programy muzea a badatele. Investici pokryje z 90 procent evropská dotace, zbývající část zaplatí Nový Bor.

„V rámci projektu budeme s polskými partnery pořádat četné workshopy a akce zaměřené na propagaci Cesty skla, a tedy i obou regionů. Připravujeme rovněž propagační materiály v elektronické a tištěné podobě,“ doplňuje Eliška Vavříčková.