Důvodem je změna tarifů městské hromadné dopravy ve stotisícovém městě v rámci přechodu na integrovaný systém veřejné dopravy Libereckého kraje a vznik tarifních zón Liberec a Jablonec nad Nisou.

„Papírové jízdenky za 16 korun budou od 1. července platit jen v té zóně, ve které byly označeny. Pro cesty ze zóny Liberec do zóny Jablonec nad Nisou si budou muset cestující zakoupit a označit dvacetikorunovou jízdenku , která je však v papírové podobě nepřestupní,“ vysvětlil Deníku koordinátor projektu IDOL za Dopravní podnik města Liberce Tomáš Krebs s tím, že ceny ani časová platnost papírových jízdenek se nezmění.

„Cestování však bude omezeno jen na zónu, ve které byla papírová jízdenka označena,“ poznamenal Tomáš Krebs.

Do zóny Liberec podle něj spadají všechny autobusové a tramvajové linky městské hromadné dopravy s výjimkou linky číslo 11, která vjede do zóny Jablonec nad Nisou v zastávce Kyselka.

Hlouběji do kapsy sáhnou také cestující, kteří jezdí mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou pravidelně a jízdné hradí pomocí třicetidenních předplatitelských papírových kupónů.

Relační jízdenka pro pravidelné cestování mimo zónu Liberec bude sice ve své základní podobě o stokorunu dražší než jednozónová, cestující si však bude moci vybrat k přepravě nejen spoje tramvajové linky číslo 11, ale i vlak nebo autobus ČSAD.

„Již zakoupené papírové jízdenky se začátkem platnosti kupónu před 1. červencem budou moci cestující využívat ve stejném rozsahu jako dosud. Například na roční jízdenku se začátkem platnosti od 1. ledna tohoto roku bude možné i nadále cestovat do Jablonce nad Nisou, ale jen prostřednictvím spojů městské hromadné dopravy,“ dodala mluvčí Dopravního podniku města Liberce Martina Poršová.

Poslední novinkou pro cestující bude možnost zakoupit si elektronické jízdenky přímo ve vozidlech městské hromadné dopravy. A to s pomocí hotovosti nahrané na kartu Opuscard či rozšířenou Libereckou městskou kartu.

„V zóně Liberec budou ceny těchto jízdenek stejné jako u těch papírových. V době jejich platnosti bude navíc možné přestoupit i do dalších spojů dopravců zařazených do Integrovaného systému veřejné dopravy Libereckého kraje,“ uzavřela mluvčí dopravního podniku s tím, že v platnosti zůstane také doplňkový prodej jízdenek u řidiče. Cena základní jízdenky bude i nadále 20 korun. Jízdenka zakoupená u řidiče ale bude nepřestupná.