Rychlejší odbavení v autobusech, navíc bez nutnosti kupovat si jednotlivé jízdenky. Takové výhody budou moct využívat všichni, kdo si pořídí Opuscard, krajskou elektronickou kartu. Ta bude platit od příštího roku ve všech městských autobusech, tramvajích, příměstských autobusech a vlacích na území Libereckého kraje.

Vladimír Richter, krajský radní pro dopravu, uvedl jeden z modelových příkladů. „Člověk, který například dojíždí za prací z Doks do České Lípy, si v současné době ráno koupí jízdenku v příměstském autobuse do České Lípy. Když tam dojede a potřebuje se někam dopravit městskou hromadnou dopravou, si ve městě koupí další lístek, zpět absolvuje to samé, dvakrát kupuje jízdenku,“ nastínil Vladimír Richter.

Podle jeho slov všechno toto od Nového roku cestujícím odpadne, pokud si pořídí Opuscard. Ve všech prostředcích veřejné dopravy ji totiž bude moci použít. V samotném výsledku by se pak díky rychlejšímu odbavení cestujících měla i zkrátit jízdní doba.

„To by bylo fajn, určitě bych si ji pořídila. Nejezdím sice pravidelně do Liberce, ale občas ano. A i když mám kartu od ČSAD Liberec, stejně si pak v Liberci musím kupovat jízdenky na autobusy a tramvaje, nemám totiž městkou kartu,“ vysvětlila Iveta Kašingová z Nové Vsi u Chrastavy.

Navíc pro toho, kdo současnou městskou kartu vlastní, se nic nemění. Od ledna roku 2009 bude platit, ovšem jako krajská karta Opuscard. Měl by se však dostavit na kontaktní místo, které je v Liberci ve Frýdlantské ulici, a kartu si dát bezplatně přehrát. Ten, kdo do současné doby používal kartu pro příměstské autobusy ČSAD Liberec, si bude muset nechat vystavit kartu novou.

Po nějakou dobu budou v autobusech na Liberecku platit obě karty současně.
„Určitě bych to uvítala. Odpadne mi tak lítání po městě a kupování jízdenek. Obzvlášť, když někam pospíchám,“ dodala Iveta Kašingová z Nové Vsi.

Kartu vyřídí ve více městech
Pro vydávání krajské Opuscard bude sloužit to samé kontaktní místo, rovněž ve Frýdlantské ulici. Kromě toho pak na celém území Libereckého kraje mohou zájemci navštívit dalších šest míst, kde jim kartu zřídí. Je to Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Česká Lípa, Semily, Turnov a Jilemnice.

Nová krajská karta pro dopravu bude fungovat jak jako elektronická peněženka, to znamená, že s ní bude možné zaplatit jednotlivé jízdné, tak i jako karta předplatitelská. Tedy bude na ni moci nahrát jednodenní, sedmidenní a třicetidenní cenově odstupňované jízdenky.

Nabídne i třeba slevy a další věci
Kromě placení jízdného bude v blízké budoucnosti nabízet Opuscard i benefitové programy. „Od počátku turistické sezóny roku 2009 bychom chtěli prostřednictvím krajské karty umožnit držitelům využívat i množství slev. Na zprovoznění spolupracujeme se společností, která se na nabídku benefitů v oblasti cestovního ruchu specializuje,“ potvrdil Radim Zika, náměstek hejtmana.

Podle Stanislavy Jakešové z krajského odboru dopravy Liberecký kraj na programu Opuscard pracoval dva roky. Jak uvedla, zájmem krajského úřadu je propojit co nejjednodušeji všechny druhy dopravy tak, aby to bylo pro lidi co nejpohodlnější.

Odbor dopravy chce nalákat cestující do veřejné dopravy, aby ubylo aut v centrech měst. To potvrdil i Vladimír Richter.

„Ve městech díky autům vzniká dopravní nepropustnost. Navíc pokud se někdo do centra města vydá vlastním autem, pak nastává nerudovská otázka „Kam s ním“,“ naznačil věčný problém s parkováním v centrech měst Vladimír Richter.

Dobíjet si kartu budou moci držitelé přímo v autobusech, jen cestující vlakem se budou muset pro dobití zastavit přímo ve stanicích Českých drah.
Cena za pořízení Opuscard není ještě pevně stanovena, neměla by však v žádném případě přesáhnout 180 korun. „Podle našich předběžných propočtů to bude ještě o něco méně, asi 140 korun,“ dodala Stanislava Jakešová.

Vydávání Opuscard by se mělo rozběhnout příští pondělí 22. září.