Čipování je od roku 2007 bráno u psů jako jediné, celoevropsky uznávané nezaměnitelné označení. Do té doby stačilo jen tetování. V některých městech už je to povinností pro všechny. Kdo chce letos cestovat za hranice se psem, kočkou ale i fretkou, bez mikročipu může mít problém.

Od prvního dne letošních prázdnin platí v Evropské unii podstatně přísnější podmínky. Zvíře musí být identifikovatelné pomocí čipu. Kromě toho musí mít zvíře vlastní cestovní pas a v něm autorizované potvrzení o očkování proti vzteklině. Stejné podmínky ale platí například i v Chorvatsku a Rusku.

Některé evropské země si stanovily ještě přísnější podmínky především týkající se očkování proti vzteklině, ale i zákaz cestování se štěňaty a koťaty mladšími tří měsíců či bezprostředního odčervení před vstupem do země.

Ve Velké Británii, Irsku, Švédsku a na Maltě nestačí obvyklé potvrzení od oprávněného soukromého veterináře, k očkování psa, kočky a fretky musí být také potvrzení laboratoře o účinnosti vakcinace – tedy testace na přítomnost protilátek proti viru vztekliny. K tomu má oprávnění pouze Státní veterinární ústav v Praze – Suchdole.

Veškeré informace o povinnostech majitele před cestou najdete na stránkách www.svscr.cz a na www.svupraha.cz