Nejvýznamnější a nejviditelnější změnou bude nástup soukromého dopravce Arriva. Jak už Deník informoval, Arriva zajistí dopravu na dvou rychlíkových linkách (z Prahy do Tanvaldu a z Kolína přes Českou Lípu do Rumburku) a na dvou linkách osobních vlaků (z Liberce do Lomnice nad Popelkou a z Tanvaldu do Železného Brodu).

„Pokud budete cestovat v rámci tratí, kde platí tarif Libereckého kraje IDOL, nic se nemění a jedete za integrovaný tarif. Pokud pojedete třeba z Tanvaldu nebo Turnova do Prahy, můžete si koupit jízdenku podle ceníku Arrivy,“ popsal ředitel firmy Arriva vlaky Jiří Nálevka s tím, že přes internet vyjdou jízdenky zpravidla levněji než u pokladny či ve vlaku.

Firma už jízdenky prodává, za cestu například z Turnova do Prahy cestující jedoucí příští čtvrtek zaplatí 95 korun. Pro srovnání, tento čtvrtek ČD na stejnou trasu nabízejí jízdenku za 89 korun.

Další zásadní změnou bude podle Pavla Blažka z firmy KORID LK, která dopravu v kraji organizuje, rozšíření spojení mezi Českolipskem a Rumburkem. „Spojení obou regionů bude zajištěno celkem třinácti páry spojů, což je o tři páry v pracovní dny a o pět párů o víkendu více oproti současnému stavu,“ zmínil Blažek.

Nové noční vlaky vyjedou na trasu mezi Českou Lípou a Děčínem. Zatímco dosud poslední spoj z Děčína vyjíždí ve 22:40, nově pojede i vlak v 1:19, na který půjde přestoupit z posledního vlaku od Prahy. V opačném směru pojede první vlak z Lípy už v půl čtvrté ráno. Změní se také koncept dopravy na trase z Liberce do Německa, přímo do Drážďan pojedou v pracovní dny už jen dva vlaky, o víkendu naopak nově sedm. „Noční vlak z Liberce do Desné bude v provozu jen v sobotu, neděli a svátky,“ doplnil Blažek. Kvůli nástupu nového dopravce také skončí víkendové přímé rychlíky z Prahy do Harrachova.

Jízdní řády knižně

Zásadnější změny naopak nečekají cestující v autobusové dopravě. „Půjde o větší množství menších změn,“ zmínil Otto Pospíšil z KORIDu. O víkendech tak například přibudou spoje mezi Libercem a Chrastavou, potažmo Horním Vítkovem. Na mnoha linkách se pozmění časy odjezdů či jízdní doby, nejvíce se to týká linek na Novoborsku a Českolipsku.

Nové jízdní řády najdou cestující na internetu, tradičně vyjdou i v knižní podobě. „Prodejní cena je 30 korun a k zakoupení jsou v zákaznickém centru IDOL, informačních centrech dopravců a vybraných měst, ale také přímo v autobusech u řidiče či u některých prodejců knih,“ dodal Blažek.