Výtěžek pro dívku, která dosud rehabilituje v libereckém Neurorehabilitačním centru Sarema, bude využit na další speciální rehabilitace, hipoterapii a nákup speciálních pomůcek, které nezbytně potřebuje. "Naše nadace už více než dvacet let pomáhá neziskovým projektům v Libereckém kraji. Když jsme se dozvěděli o dvouleté Natálce, bylo jasné, že jí v rámci našeho Fondu zdraví a prevence podpoříme,“ sdělila ředitelka Nadace Preciosa Andrea Kroupová.

Natálka je mnohostranně těžce handicapovaná a péče o ni je nesmírně náročná. Navíc je nutné, aby pokračovala v intenzivní fyzioterapii, kterou nyní absolvuje dlouhodobě v libereckém Neurorehabilitačním centru Sarema, ale které jsou vzhledem k tomu, že je zdravotní pojišťovny téměř neproplácejí, značně nákladné.  Když se k tomu připočtou nutné kompenzační pomůcky a hipoterapii, která holčičce pomáhá, je jasné, že Natálka potřebuje podporu. „Kromě toho by jí pomohly speciální rehabilitace pro takto malé děti, které jsou ale dostupné jen v zahraničí,“ doplnila Kroupová.

Učňovské zkoušky na Středním odborném učilišti Vězeňské služby České republiky, konkrétně ve Školském vzdělávacím středisku ve Věznici Rýnovice.
Odsouzení z jablonecké věznice vyjdou na svobodu s výučními listy

Natálka je v důsledku svých postižení na úrovni tříměsíčního miminka, má postižený zrak i sluch, nemůže se pohybovat, není schopná si samostatně hrát. Přesto je to neskutečně usměvavá a zvědavá holčička, která zvládá všechny své nesnáze a přináší spoustu radosti všem okolo. Je krásné sledovat její reakce na pomůcky, zejména když si s nimi hrají se starší sestřičkou Magdalénkou.

„Děvčátko absolvuje jedno až dvouhodinové terapie, při kterých stimulujeme smysly, posilujeme svaly a snažíme se snížit napětí na končetinách,“ vysvětlila terapeutka Iva Linhová z Neurorehabilitačního centra Sarema. „Zpočátku více fungovala na reflexní úrovni, ale nyní po třičtvrtě roce je schopná pár minut na bříšku s lehkou dopomocí udržet hlavičku. Začíná úspěšně používat ručičky. Často se usmívá a má radost z pohybu, zvláště pak když je nablízku telefon s jejím oblíbeným prasátkem Pepinou,“ dodala.

Plakáty s básničkami zdobily třídy prvňáčků.
Vzpomínáte? Třídy prvňáčků v kraji zdobily plakátky, děti se učily básničky

“Výtěžek ze sbírky bude použit na další intenzivní terapie v libereckém Rehabilitačním centru Sarema, eventuelně na speciální rehabilitace v zahraničí, na hipoterapii, nákup světelných a hudebních pomůcek a speciální autosedačku.

Běh pro Natálku odstartuje ve středu 22. června v 18 hodin u loděnice po levé straně přehrady. Každý poběží dle svého tempa, někdo může jenom jít, někdo skončí třeba hned u prvního stánku. S sebou si účastníci mohou vzít i děti a domácí mazlíčky.

Startovné je dobrovolné, bude se vhazovat na místě do pokladničky veřejné sbírky Nadace. Za stokorunu bude možné zakoupit náramek a tím Natálce z Liberce finančně přispět. Peněžní dar je také možné poslat na sbírkový účet Nadace Preciosa 115-1546940277/0100 zpráva pro příjemce: Natálka.