Její sláva definitivně skončila v roce 2003, kdy výletní chata shořela a na místě zůstalo jen osiřelé memento 
v podobě kamenné rozhledny.

Po třinácti letech se má chata letos začátkem podzimu znovu otevřít.

Novou výletní restauraci tu před dvěma lety začal budovat nový majitel, výrobní družstvo Brilant z Jablonce nad Nisou. „Pokud se nestane nic mimořádného, měla by kolaudace proběhnout letos na přelomu srpna a září," slibuje si jednatel společnosti Pavel Kittel.

Podle jeho slov bude chata sloužit hlavně turistům a cyklistům, stejně jako kdysi. „Chci, aby to byla cílová stanice milovníků turistiky. Tomu by měly odpovídat i ceny, rozhodně nechceme jít do žádných vysokých čísel," slibuje Kittel. Co se ale změní, bude vzhled restaurace.

Rozhledna nad Prosečí a její historieLeží ve výšce 586 m n. m. Původní dřevěnou, 6 metrů vysokou věž nechal roku 1892 postavit Německý horský spolek. Už v únoru 1894 byla stržena vichřicí, po opravě sloužila ještě 7 let, než ji zničil úder blesku. Další věž byla také dřevěná, ale už 12 metrů vyšší a po celém obvodu krytá. I tuto věž však zničil 21. 8. 1921 silný vítr. Současná kamenná rozhledna, vysoká 28 metrů se 105 schody z žulových kvádrů byla dokončena 21. srpna 1932.

„Fasáda bude celokamenná, tak aby lépe korespondovala s kamennou věží, bude to spíš horský styl, bude to něco jiného, než na co byli lidé po léta zvyklí," popisuje Kittel. Po otevření bude chatu i s kamennou rozhlednou z třicátých let provozovat vybraný nájemce.

Zatím je dokončena hrubá stavba. „Teď se připravuje interiér, kuchyň, tak aby si nový nájemce mohl v podstatě přinést jen nádobí, dokončuje se kanalizace," popisuje Kittel, který několikrát pořádně narazil. Prvním kamenem úrazu, a to doslova, bylo podloží.

„Vybudovat sklepení byl velký problém, skála se nedala odstřelit, protože by to mohlo ohrozit statiku věže, 40 náklaďáků kamene se muselo odvrtat ručně," popsal. Dalším problémem bylo samotné stavební povolení. „Stavba se totiž nachází na okraji ochranného pásma Vratislavické kyselky, nakonec ale ministerstvo povolilo, když se kanalizace vybuduje na opačnou stranu, k Lukášovu," doplnila Iva Řimnáčová, vedoucí stavebního odboru jabloneckého magistrátu.

Stavba spolkla miliony, Kittel ovšem nelituje. „Jako mladý jsem tam rád chodíval, hlavně na taneční zábavy, bylo mi líto, jak dopadla," popisuje motivaci, proč se pustil do náročné stavby. Ostatně i původní chatu vystavěl na vrcholu Prosečského hřebene, který spojuje liberecké Kunratice se sousedním Lukášovem soukromník. Byl jím Konrád Hübner, který tu vybudoval původní turistickou chatu už v roce 1928. Kamenná věž tu na místě původní dřevěné rozhledny z počátku minulého století vyrostla podle projektu jabloneckého Rudolfa Hemmricha o 4 roky později.

Na aktivity někdejších obyvatel německého Jablonce chce Kittel navázat i svým dalším projektem. Obnovil a dobudoval hotel se sálem pro hudební produkce pod Prosečským hřebenem. I ten chce otevřít ještě letos. Pojmenoval ho Lesní divadlo, podle přírodního amfiteátru, které na tomto místě vybudovali koncem minulého století.