Chátrající domy ve vlastnictví soukromých majitelů nejsou dobrou vizitkou měst. Oba dva obývají romské rodiny, které platí majitelům vysoké nájemné. V obou případech se nacházejí ve špatném technickém stavu a jsou trnem v oku obyvatel Tanvaldu a Velkých Hamrů.
„Bohužel, zlepšení stavu není v našich rukách. Na soukromé majitele nemůžeme. Nemáme k tomu žádné zákonné prostředky,“ řekl starosta Tanvaldu Petr Polák. Dům obývaný sociálně nepřizpůsobivými občany se stává ostudou města přímo u autobusového nádraží. Bojíme se večer chodit na autobus, koukáme na nepořádek a nikdo s tím nic nedělá,“ řekla maminka, která se bojí posílat syna na autobus. „Snažíme se k autobusovému nádraží posílat častěji hlídky městské policie. To je v podstatě vše, co můžeme dělat,“ posteskl si Petr Polák.
Nejvíce Tanvald a Velké Hamry trápí okolí domů. Nepořádek, pomalované zdi, odpadky, vraky aut v okolí. Takovou vizitkou vítají turisty a návštěvníky. Oba jsou přesvědčeni, že majitelé objekty mají jako zlatý důl.

Kamenná zeď slouží k zakrytí nepořádku

Nepořádek kolem domů ve Velkých Hamrech a Tanvaldě trápí obyvatele i představitele měst. Jejich možnosti, jak zjednat nápravu jsou velmi omezené.
Město Tanvald na vlastní náklady vybudovalo u obytného domu na autobusovém nádraží kamennou zeď,“ řekl starosta Tanvaldu Petr Polák. Ta slouží k optickému oddělení prostor patřících k objektu. Takovou stavbu nelze podle něj vnímat jako zábrany nebo separaci obyvatel. Byla to jediná možnost města, jak alespoň částečně zabránit pohledu na nepořádek.
Dva sousední domy zbourali
Městu se podařilo vykoupit sousedící domy. Byly ve špatném stavu, tak je zbourali. „Bohužel, ten třetí se vykoupit nepodařilo. U dvou sousedních se majitel dostal do konkurzu, takže město využilo příležitosti,“ dodal Petr Polák.
Město může za určitých podmínek nařídit zajištění oprav a úklidu. Nejprve by si musel stěžovat na stav nájemník. Ti se většinou bojí .
„Také je důležitá otázka vymahatelnosti. Ve většině podobných případů město musí opravy zaplatit ze svého, a pak je složitě vymáhat od majitele“ vysvětlil Petr Polák.
V Hamrech je situace horší
Majitel vybírá za 20 m² nájem od čtyř do pěti tisíc korun. Za domem zůstaly nakupené hory odpadků, přesto, že jich větší část majitel ve spolupráci s městem odvezl. „Nechtěl se o okolí baráků starat s tím, že to jsou pozemky města. Zastupitelstvo se tedy rozhodlo je Mikeskovi odprodat. Ten se k nabídce nevyjádřil,“ řekl starosta Velkých Hamrů Petr Pala. I tady podle něj začíná být zřejmé, že chce pouze vydělávat na přemrštěném nájemném.