Až do pátku 7. září prodloužili pořadatelé uzávěrku Jizerského fotoalba. Lidé do něj mohou posílat své fotky vytvořené v minulosti v Jizerských horách a doplněné o vlastní postřehy, zážitky či příběhy.

Fotoalbum s názvem „Moje vzpomínky na Jizerky“ má vzniknout u příležitosti 50. výročí chráněné krajinné oblasti Jizerské hory, které připadá právě na letošní rok. „Může jít o fotografie či záběry historické, ale i z nedávné doby. Nejlepší by byly takové, aby v pozadí byly záběry s krajinou či s nějakými zajímavými místy, které dnes vypadají jinak,“ uvedla Kamila Madejová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR v Liberci, která akci pořádá.

Smyslem je podle ní zmapovat historii Jizerských hor, které kvůli ekologickým kalamitám během půlstoletí několikrát změnily svou podobu. V 70. a 80. letech je decimoval nejen spad z polských a německých elektráren, ale také kůrovec, což některé části hor změnilo v mrtvý les. Také skladba lesů byla před lety jiná, než je tomu dnes. Zatímco dřív pokrývaly stráně a úbočí převážně smrkové lesy, v 90. letech se začalo s návratem k původnímu smíšenému porostu.

Tvář hor ale mění i samotný čas. Třeba i 20 let staré fotografie podle Madejové dokumentují, jak byly Jizerky odlesněné. „Tím se odkryla spousta pěkných míst a výhledů, které jsou dnes opět pokryté lesem,“ říká. A právě o takové fotografie, které zachycují proměněnou tvář hor, má agentura zájem.

Kromě fotoalba by se měly snímky objevit také na říjnové výstavě v Krajské knihovně v Liberci. Její vznik je teď kvůli malému zájmu ohrožen. „Zatím jsme moc využitelných příspěvků nedostali. Z toho, co dosud máme, půjde výstava pořídit jen těžko,“ konstatuje Madejová.

Mezi zaslanými příspěvky se ale najdou hotové poklady. Třeba starý snímek z osady Jizerka z doby, kdy tu byl letní dětský tábor. „Vzhledem k obrovské návštěvnosti Jizerských hor jsme počítali s větším zájmem. Ale lidé už staré fotky někde poztráceli nebo je nemají v digitalizované podobě,“ konstatuje Madejová. Většinu snímků navíc tvoří pouhé záběry krajiny. „My bychom ale stáli o to, aby tam byli zároveň konkrétní lidé a k tomu jako přidaná hodnota také příběhy,“ dodává Madejová a doufá, že lidé na poslední chvíli prohrabou půdy a šuplíky a o obsah se podělí.

Výzvu přitom Agentura pro ochranu přírody a krajiny vyhlásila už letos na jaře. „Mám podobnou zkušenost, že většina příspěvků se objeví až poslední den, pak je ten přísun nepřetržitý,“ uklidňuje Ondřej Petrovský, ředitel Nadace Ivana Dejmala, která už několik let pořádá fotografickou soutěž pro veřejnost.

Originální či naskenované fotografie s datem pořízení doplněné krátkou vzpomínkou či příběhem, případně i videem, je možné poslat na e-mail liberecko@nature.cz. Pokud se podaří nashromáždit dostatek příspěvků, výstava v liberecké knihovně se uskuteční od 4. do 26. října. V příštím roce by měla putovat po obcích a městech v okolí Jizerských hor.

Výstava a fotoalbum ale nejsou jediné aktivity, které CHKO k oslavě svých letošních padesátin chystá. Už první středu v září se v liberecké knihovně budou promítat Jizerskohorské filmy. „Pavel D. Vinklát sestříhal to nejzajímavější ze starých dokumentárních filmů, které vylovil v archivech,“ přiblížila Madejová. Promítat se budou i 3. listopadu v Hejnicích.