„Tito chodci například před zraky policistů vstoupili na přechod pro chodce v době, kdy na semaforu pro přecházení vozovky svítila červená. Někteří se zase snažili semaforu s červeným světlem vyhnout a vozovku se v jeho bezprostřední blízkosti snažili přejít na jiném místě,“ popsala krajská policejní mluvčí Dagmar Sochorová, která upozornila také na nebezpečný jev, kdy se chodci bez prvků z retroreflexního materiálu pohybovali potmě či za šera na silnici mezi obcemi.

Vlak společnosti Arriva v Turnově.
Arriva dostala za způsobené problémy pokutu od Libereckého kraje

„Hlídky dopravní a pořádkové policie se samozřejmě během celé akce snažily působit na chodce i preventivně. Upozorňovaly je na skutečnost, že patří mezi nejzranitelnější účastníky provozu,“ sdělila Sochorová. Policisté chodcům také připomínali existenci zákona, podle kterého musí mít chodec mimo obec za snížené viditelnosti právě již zmiňované reflexní prvky.

Během celého minulého týdne policisté v rámci této akce také kontrolovali i řidiče motorových vozidel. „Těch zkontrolovali celkem 430 a zjistili u nich 75 dopravních přestupků. Pozitivní údaj je ovšem ten, že u žádného kontrolovaného řidiče nezjistili v dechu alkohol,“ upozornila Sochorová. Nejvíce pokut padlo za nepoužití pásu a technický stav auta.

Jizerská 50 v roce 2019.
Jizerská 50 se blíží, připomene padesát let od tragédie v Peru. Míst už je málo