Chodníková novela, nebo–li zbavení majitele přilehlé nemovitosti povinnost uklízet chodník, především v období hojné sněhové nadílky, přidělává vrásky některým starostům. Ti z menších měst či obce s novelou, která přesouvá odpovědnost za schůdnost chodníku na majitele komunikace, kterým je ve většině případů obec, nemají problém. Zatížení rozpočtu na zimní údržbu se odrazí jen ve větších městech.

S chodníkovou novelou nesouhlasí především Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) a hodlá apelovat u senátorů a případně i prezidenta ČR za její zrušení. „V případě, že novela vyjde v platnost, budou obce muset řešit záležitost, která dlouhodobě funguje, a která výrazně a neplánovaně zatíží jejich rozpočty,“ vysvětlil Oldřich Vlasák, předseda SMO ČR.

Oldřich Vlasák dále uvedl, že obce by si musely nakoupit odpovídající techniku a zaměstnat příslušné pracovníky. „Mnoho obcí se obává, že nebudou schopny, v případě náhlých sněhových kalamit, zajistit úklid včas a v dostatečné kvalitě.

Přestože Jablonecko je známé vysokými sněhovými srážkami, v menších městech se problematickou novelou netrápí. „Už po mnoho zim, pokud chodník neuklidí majitel přilehlé nemovitosti, uklidíme ho pomocí frézy. Pro nás situace není dramatická, těch třicet metrů navíc nehraje žádnou roli. Nicméně zavedení novely se mi nezdá nijak zvlášť rozumné,“ uvedl starosta Rychnova František Chlouba.

Jak správně odhadl rychnovský starosta, situace v Jablonci je kritičtější. V současné době ze 142 kilometrů chodníků město obhospodařuje čtyřicet dva kilometry. „Již nyní není v našich silách udržovat všechny chodníky. Částka na údržbu chodníků v maximálním rozsahu by se vyhoupla až na několik desítek milionů korun,“ upozornil jablonecký starosta Petr Tulpa. V případě zajištění hromadného úklidu chodníků by muselo město najmout speciální četu.

„Situaci, ač nechceme, řešíme tak, že umístíme ceduli s nápisem přejděte na druhý chodník. Vždy se alespoň jeden udržuje,“ dodal Tulpa s tím, že každým rokem se do plánu zimní údržby pokusí vložit více kilometrů chodníků k úklidu.

Stejně tak údržbu chodníků začlenilo do plánu zimní údržby také město Železný Brod. „Před lety jsme se setkali s problémy s úklidem chodníků, tak již léta prostor pro chodce uklízí město,“ konstatoval starosta Železného Brodu Václav Horáček.

Ohlasy veřejnosti na úklid jsou takové, že pro ně je důležitá především schůdnost chodníků. „Jde o to, aby byly chodníky provozuschopné. Když jdu po chodníku tak je mi jedno, kdo se o něj stará, hlavně že je uklizený,“ řekla Jana Hrubá z Jablonce nad Nisou.