„Už to bylo dlouhé. I když jsem byl v nemocnici jen pár dní, nemohl jsem se dočkat domů. Se synem a manželkou jsme si jen telefonovali," popsal devětatřicetiletý Pavel, jak prožil pár dní v jablonecké nemocnici.

Tam již od 10. ledna platí zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních nemocnice. „Opatření platí do odvolání," potvrdila Petra Hybnerová, mluvčí Nemocnice Jablonec.

Uzavřeny jsou také všechny nemocnice patřící kraji (Turnov, Jablonné v Podještědí, Liberec), i nemocnice v Tanvaldě, Jilemnici či Semilech.

PLATÍ I PRO SENIORY

Nákazou nejsou ohroženi jen již nemocní lidé, ale i senioři. Proto jsou uzavřeny i mnohém domovy důchodců. Úplný zákaz návštěv uživatelů vyhlásil třeba Domov důchodců Pohoda v Turnově.

„S ohledem na situaci v Turnově a okolí a po konzultaci s lékařkou, trvá i nadále zákaz návštěv v našem zařízení. Uživatelé jsou zatím bez velkých projevů infekcí. Zákaz trvá do odvolání," sdělil Jaroslav Cimbál, ředitel Zdravotně sociální služby Turnov.

Jak potvrdil ředitel Čestmír Srbek, uzavřen je pro návštěvy i Domov důchodců ve Velkých Hamrech. „A to již od 9. ledna, také do odvolání," doplnil.

Nemocných s akutními respiračními chorobami v Libereckém kraji za poslední týden výrazně přibylo a chřipková epidemie se rozšířila do celého kraje. Nemocnost v kraji stoupla o 23,1 procenta na 2060 případů na 100.000 obyvatel.

„Nejvyšší nemocnost má Liberecko s 2366 případy, za poslední týden největší nárůst zaznamenali hygienici na Jablonecku. Nemocnost tam stoupla o 37,3 procenta na 2115 případů.

„Nárůst nemocnosti je napříč okresy patrný především v dětských věkových kategoriích," uvedla Zuzana Balašová, mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci.