Chřipková epidemie neustupuje, ba naopak. Počet nemocných stále stoupá. Lidi většinou trápí suchý i vlhký kašel, zvýšená teplota, rýma a celková slabost. Zákaz návštěv v nemocnicích i nadále přetrvává a do konce týdne se neplánuje jeho odvolání.

Zatímco v minulém týdnu bylo nejvíce nemocných na Českolipsku, tento týden onemocnělo nejvíce lidí na Jablonecku. „Celková nemocnost dosáhla hodnoty 2105 nemocných na 100 tisíc obyvatel, což je hodnota nad celorepublikovým průměrem,“ informovala mluvčí krajské hygieny Zuzana Balašová.

A z tohoto důvodu zůstávají i nadále uzavřené pro návštěvy nemocnice v Libereckém kraji. „Návštěvy jsou zakázané do odvolání. Tento týden zákaz určitě nezrušíme,“ informovala mluvčí jablonecké nemocnice Petra Hybnerová. Ta také potvrdila, že lidé zákaz respektují. Pokud by někdo přece jen chtěl nemocnému něco donést, může balíček přenechat zdravotnickému personálu na příslušném oddělení.

V Krajské nemocnici v Liberci jsou o poznání benevolentnější. Zde zákaz návštěv platí pro určitá oddělení. Konkrétně na jednotkách intenzivní péče, ARO, porodnickém a dětském oddělení, dětské psychiatrii, v Centru následné péče a Komplexním onkologickém centru, dále pak na oddělení následné péče a ARO Nemocnice v Turnově. „O zrušení zákazu můžeme uvažovat až na začátku příštího týdne,“ uvedl mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář s tím, že v krajní situaci může návštěvu ze závažných důvodů povolit primář jednotlivého oddělení.

Také v mateřských a základních školách ubývá kvůli nemoci dětí. „Museli jsme dokonce zrušit focení,“ uvedla ředitelka Mateřské školy v ulici 28. října v Jablonci nad Nisou. Čísla, která uvádí krajská hygiena, však nejsou zcela směrodatná. Spousta lidí k obvodnímu lékaři nezajde a příznaky akutních respiračních onemocnění řeší pouze návštěvou lékárny. Ty evidují zvýšený prodej léků. „Prodej léků v nemocniční lékárně vzrostl. Lidé chodí převážně pro ty kombinované, které slouží jak proti teplotě, tak proti rýmě a kašli,“ doplnila mluvčí jabloneckého špitálu.

Ta pravá chřipka se naštěstí objevuje pouze omezeně. „Evidujeme čtyřicet nových laboratorně potvrzených případů chřipky typu A. Od začátku sezony bylo v Libereckém kraji laboratorně potvrzeno celkem 75 případů. Tři osoby s laboratorně potvrzenou chřipkou byly v důsledku těžkého průběhu hospitalizovány v režimu intenzívní péče,“ popsala Zuzana Balašová.

V době chřipky by měla dvojnásob platit obecně známá pravidla v dodržování základních hygienických podmínek, jako zakrývat si ústa při kašli a kýchání, časté mytí rukou, nepodceňovat příznaky onemocnění a vědomě nešířit nákazu už v počátku onemocnění.