Jablonečtí sokolové chtějí pokračovat v načaté rekonstrukci fasády historické budovy sokolovny, přestože na opravy nemají peníze. Před nedávnem proto vyhlásili veřejnou sbírku.

V případě, že se v ní podaří vybrat peníze, které by pokryly nutnou spoluúčast Sokola, mohlo by cvičencům z grantů určených na obnovu památek finančně pomoct město.

„Problém je, že sokolové v současné chvíli nemají peníze na nutnou spoluúčast. Až je mít budou, tak bude město opět očekávat od Sokola žádost o finanční příspěvek. Ten bude samozřejmě záviset na tom, jaké peníze obdržíme v daný rok na tyto účely od ministerstva kultury,“ vyjádřil se pro Deník místostarosta Jablonce Lukáš Pleticha.

Novou fasádu má jen jedna strana budovy

Podle jednatele jabloneckého Sokola Karla Pilaře sto jedenáct let stará budova nutně potřebuje další opravy na fasádě a další nová okna.

„V minulých letech se podařilo rekonstruovat fasádu na jižní části budovy, v dalších etapách bychom rádi opravili západní a severní fasádu včetně oken,“ konstatoval Karel Pilař s tím, že náklady na zmiňované práce se pohybují kolem devíti milionů korun.

„Od roku 2008 probíhá postupně oprava oken, kterou financujeme z vlastních prostředků,“ sdělila starostka jabloneckého Sokola Marta Skalická.

Na rekonstrukci celé budovy ale sokolové peníze nemají. V roce 2001 sice opravili střechu a v dalším roce část fasády, to všechno ale z peněz, které utržili za prodej chaty Severák. Na další práce už obnos nestačil.

Členské příspěvky zvýšit nemohou

Za členské příspěvky lidí, kteří chodí do sokolovny cvičit, zaplatí sokolové pouze provozní náklady.

„Nemůžeme lidem zvyšovat příspěvky, protože by k nám přestali chodit,“ poznamenala starostka Sokola Marta Skalická.

Členové Tělocvičné jednoty Sokol v Jablonci vyhlásili veřejnou sbírku s názvem Za stoletou sokolovnu krásnější letos 18. září.
Od té doby mohou zájemci po tři roky přispívat na opravu historické budovy sokolovny.

HISTORIE SOKOLOVNY

Od otevření sokolovny v Jablonci letos uplynulo 111 let.

Koncem 19. století v tělocvičně působil německý tělocvičný spolek. Hlavní sál s jevištěm sloužil též k různým společenským účelům. Přivítán zde byl i císař František Josef I.

Čeští sokolové tehdy docházeli cvičit do Huntířova, Líšného a Turnova. V Jablonci byla totiž jejich činnost zakazována. V období první republiky se situace mírně zlepšila, po roce 1938 byla ale činnost sokolů opět zakázána.

Další činnost byla zahájena v roce 1946, ovšem jen do doby komunistické totality.

Čtyři roky po obnově Sokola v roce 1990 převzala budovu TJ Sokol.