VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Semilech chtějí levnější teplo, proto se odpojí od drahé teplárny

Semily - Na 550 domácností v Semilech dává sbohem drahému teplu od Městské bytové správy. Centrální vytápění v Semilech by se tak mohlo do dvou let zcela rozpadnout - článek z 10. 12. 2007

6.5.2008
SDÍLEJ:

Ve vzrůstající cenou tepla bojují lidé všude.Foto: DENÍK/ Vít Šimánek

Pravděpodobný zánik plynové kotelny u největšího semilského sídliště V Řekách by mohl nastat do dvou let. Připustil to jednatel Městské bytové správy Stanislav Klápště v reakci na skutečnost, že přibližně tři čtvrtiny domácností z Řek mají v úmyslu se odpojit od místní teplárny. Topit si chtějí vlastními kotelnami na zemní plyn.

Důvodem odpojení je cena tepla

„Ano, skutečně se chceme odtrhnout. Teplo dodávané bytovou správou je příliš drahé,“ potvrdil nám Tomáš Hyka ze Stavebního bytového družstva v Semilech. To sdružuje asi 550 domácností v deseti panelových domech na sídlišti V Řekách. První krok již družstvo učinilo: Stavba první soukromé kotelny při úpatí jednoho z paneláků finišuje a dalších devět kotlů by mělo vyrůst během jara příštího roku. Jediný problém je v tom, že přípojky musí být vedeny přes pozemky, které patří městu. A to nemusí družstvu překopání dovolit.

Eso v rukávumá stále město

„Ano, teoreticky nám nemusí dovolit cestu přes své pozemky, ale my jsme přesvědčeni, že jsme v právu. Jednu přípojku vedenou skrz svůj pozemek nám již město dovolilo, takže kdyby teď otočili, byl by z toho zajímavý precedens,“ je přesvědčen Tomáš Hyka. Podle svých slov je rozhodnut v případě zamítnutí žádosti ze strany města celou věc dohnat až k soudu.
Odpojení od městské výtopny se nelíbí Stanislavu Klápštěmu z Městské bytové správy. Podle jeho tvrzení by mohlo mít rozhodnutí bytového družstva fatální následky.

Znamenalo by to konec teplárny

„Stavba městské kotelny se ukázala jako dobrý krok, mnoho let byla zatížena úvěrem, který všichni spláceli. Kdyby se teď tři čtvrtiny domácností odpojily, logicky by to vyústilo v její zánik. Zbylým domácnostem bychom pak museli doporučit, aby se zařídily podobně, jako pan Hyka,“ komentoval věc Klápště.
Jak zdůraznil, nevěří tvrzení bytového družstva, že by bylo schopno vyrábět teplo podstatně levněji, než bytová správa.
„Zaplatí za plyn a elektřinu. A to jsou neovlivnitelné položky. Dále servis, revizi a splátku úvěrů. Potřeba je i voda nebo opravy. Za teplo v konečném efektu dají stejně, jako platí nám,“ vysvětlil Klápště.

SBD: Už jsme se dávno rozhodli

Tomáš Hyka je však pevně rozhodnut, že bytovou správu se svými následovníky opustí. I za cenu, že několik let bude muset splácet nemalé náklady na pořízení malých kotelen do každého paneláku, a také rizika, že za pár let možná Semily využijí geotermální energii.
„Bytová správa nás okradla o 20 milionů, když nám v minulých letech účtovala o 14% více, než měla. My chceme být závislí jen na plynu a jeho cenách, nikoliv na Městské bytové správě,“ zdůraznil Hyka.
Jak si spočítal, teplo vyrobené v jeho malých kotelnách bude levnější, než to z městské výtopny.
„Ušetříme, neboť malý zdroj na rozdíl od teplárny nemusí platit ekologickou daň. Máme spočítáno, že gigajoule tepla vyrobený námi bude asi o 166 korun levnější, než gigajoule vyrobený městskou kotelnou a účtovaný bytovou správou,“ je přesvědčen Tomáš Hyka.
A při průměrné spotřebě jedné domácnosti 40 gigajoulů tepla za rok bude úspora jedné rodiny činit přes 6 a půl tisíce korun. „Pokud za pět nebo šest let někdo přijde s geotermální energií, nebudeme se jí bránit. Do té doby ale chceme levnější teplo. A co bude pak, se uvidí. Mohli bychom zůstat věrni plynu a zároveň využít teplo geotermálního původu. V Evropě jsou podobné kombinace na denním pořádku,“ spekuluje Tomáš Hyka.

6.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 23 000 Kč

Elektrotechnici a technici energetici přístrojů, strojů a zařízení Servisní technik - elektronik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň:, * dohledávání závad na testovaných výrobcích, * analýza závad výrobků v reklamačním řízení, * servisní činnost elektronických výrobků, * práce s testovacími PXI stanicemi a analýza chybovosti , * testování a ověřování parametrů elektronických součástek, * tvorba jednoduchých testovacích a kontrolních přístrojů pro výrobní proces, * spolupráce s mistry výroby – problematika testování, , Požadujeme:, * minimálně SŠ/SOU vzdělání elektrotechnického směru výhodou, * orientace ve schématech a jejich používání, znalost obvodů a používání měřících přístrojů, * znalost a zručnost v pájení SMD a THT součástek mikropájkou, * pokročilejší znalost práce s PC (instalace programů), * znalost práce s testovacími PXI stanicemi výhodou, * tvorba vlastních elektronických konstrukcí vítána, * schopnost analyzovat, dohledávat problémy a následně je odstraňovat, , Nabízíme:, * zajímavou a zodpovědnou práci v prostředí moderních technologií , * příjemné pracovní zázemí v nových firemních prostorách, * zaměstnanecké benefity, * adekvátní finanční ohodnocení a růst mzdy po zapracování, * široká odborná základna v rámci holdingu. Pracoviště: Jablopcb s.r.o., U Přehrady, č.p. 5129, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Martina Bc. Kutnarová, +420 483 515 554.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 810 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci REFERENT odboru humanitního. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Tajemník Magistrátu města Jablonec nad Nisou vyhlašuje výběrové řízení na pozici, REFERENT ODBORU HUMANITNÍHO (sociální pracovník - agenda SPOD), 10. platová třída, Kvalifikační předpoklady: vysokoškolské vzdělání nebo vyšší odborné vzdělání, odpovídající požadavkům zákona č. 108/2006 Sb.; orientační znalost legislativy na úseku sociálně právní ochrany dětí; zkušenosti z obdobné pozice výhodou; absolvování zkoušek odborné způsobilosti výhodou; organizační, komunikační schopnosti, aktivní přístup k řešení problémů; pracovní flexibilita, schopnost samostatné tvůrčí práce, koncepční myšlení, odolnost vůči stresu; schopnost pružně rozhodovat a přijímat za svá rozhodnutí odpovědnost; časová flexibilita (práce i mimo stanovenou pracovní dobu); uživatelská znalost práce s PC (Word, Excel, internet); řidičský průkaz skupiny B, Popis vykonávané práce: pracovník zajišťuje plnění úkolů svěřených Radou města Jablonec nad Nisou odboru humanitnímu dle pracovní náplně určené vedoucím odboru a tajemníkem magistrátu města. Zejména jde o úkoly na úseku sociálně-právní ochrany dětí dle příslušné legislativy (zejména zákon o sociálně-právní ochraně dětí, občanský zákoník, trestní zákon) na úseku práce s dětmi a jejich rodinami; dále pak kolizní opatrovnictví při zastupování nezletilých dětí, preventivní a poradenská činnost, spolupráce se soudy, orgány činnými v trestním řízení, ústavními zařízeními, školami, neziskovými organizacemi a dalšími institucemi, které se na výkonu SPOD podílejí., Pracovní poměr: na dobu neurčitou s nástupem ihned, Přihlášky do 4. května 2018 do 12 hod., Úplné znění inzerátu vč. dalších pokynů najdete na www.mestojablonec.cz, Magistrát, Volná místa.. Pracoviště: Statutární město jablonec nad nisou - magistrát města, Mírové náměstí, č.p. 3100, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Zdeňka Krausová, +420 605 713 567,483 357 172.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Obsluha pil a jiných zařízení na prvotní zpracování dřeva obsluha CNC velkoplošné pily. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OBSLUHA CNC VELKOPLOŠNÉ PILY, Práce na PC Výhodou , Manuální zručnost, Fyzická zdatnost, Smysl pro detail, Zodpovědnost, Praxe v oboru vítána není podmínkou, Nabízíme stabilní práci v dynamicky se rozvíjející firmě a zajímavé finanční ohodnocení., Hlásit se telefonicky nebo e-mailem. Kontaktní osobou pan Libor Medek - tel: 605 171 503 (volat po-pá, 7-16h), e-mail: info@silhanjbc.cz. Pracoviště: Miroslav šilhán-truhlárna, Na Hranici, č.p. 387, 468 02 Rychnov u Jablonce n.Nis.. Informace: Miroslav Šilhán, +420 731 181 564.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 19 500 Kč

Účetní všeobecní účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ÚČETNÍ, Cestovní kancelář Scandia Czech tour se sídlem v Jablonci nad Nisou příjme účetní, Požadavky: SŠ/VŠ ekonomického směru, praxe na pozici účetní, znalost programu POHODA vítána, velmi dobrá znalost práce na PC (MS Office), spolehlivost, pečlivost, vedení a zpracování agendy faktur přijatých, vydaných, bankovní výpisy, pokladní doklady, kalkulace, příprava podkladů pro mzdy, znalost všeobecného účetnictví, plný úvazek. Nástup je možný ihned., Nabízíme: Zajímavou a dynamickou práci, velmi příjemný kolektiv, Základní plat: 19.500,-Kč - 25.000,-Kč , Hlásit se telefonicky nebo e-mailem. Tel: 483 316 235, e-mail: info@scandiaczech.cz. Pracoviště: Mgr. zdeněk šmíd-cestovní kancelář, Poštovní, č.p. 2033, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Miroslava Šmídová, +420 483 316 235,602 402 099.


Kinematovlak. Ilustrační fotografie.

Kinematovlak z filmového festivalu dorazí i do Turnova

Sympozium Desná. Ilustrační fotografie.

Dřevosochařské sympozium letos podpoří i Riedelovu hrobku

Český ráj dětem zahájí v sobotu turistickou sezonu 2018

Turnov – V sobotu 28. dubna se koná jubilejní 15. ročník zahájení turistické sezony v Českém ráji v rámci hry Za pověstmi Českého ráje.

FOTO: V Turnově uctili odkaz Olgy Havlové. Zasadili strom

Turnov – Město Turnov se připojilo k projektu Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, který si vzal za cíl v letošním roce vysadit 85 stromů. 

Lekl se kočky, odneslo to nejen auto, ale i posádka

Smržovka – V sobotu krátce po jedenácté hodině dopoledne jel mírným klesáním v ulici Hlavní ve Smržovce ve směru do Tanvaldu řidič ve voze Jeep Compass.

Babiš stavěl májku a velbloud se před dětmi nehrbil: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 25. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT