Jak zamezit nejrůznějším komplikacím v případech, kdy strážníci, policisté nebo hasiči zasahují v objektu, jehož majitele neznají? S odpovědí přišla jablonecká Městská policie.

Před pěti měsíci rozjela v rámci České republiky unikátní projekt, jehož cílem je označit co nejvíce jabloneckých nemovitostí speciálními známkami s číselným kódem a vytvořit co nejobsáhlejší evidenci majitelů s potřebnými kontaktními údaji. Aktuálně už evidence obsahuje více než 230 objektů. Do dvou let by jich mělo být přes dva tisíce.

Účast v projektu je samozřejmě dobrovolná, a přestože podle městské policie se mnozí zástupci soukromých firem a ředitelé nebo správy objektů města hlásí sami, někteří majitelé rodinných domků jsou proti.

„Určitě žádnou známku nechceme. Jsme napojeni na Pult centrální ochrany, takže jakýkoliv další bezpečnostní prvek včetně figurování v nějaké evidenci považuji za zbytečné,“ řekla Deníku paní Lenka, která bydlí v rodinném domku poblíž centra Jablonce.

Naproti tomu tuto možnost řada majitelů vítá. „Já do toho ráda půjdu, protože se to rozhodně může hodit. Když budu s rodinou někde mimo a něco se stane, třeba požár, chtěla bych to vědět hned a ne třeba o několik dní později, už jen kvůli pojišťovně,“ konstatovala Daniela Erbanová z Jablonce.

Podle mluvčí krajských hasičů Ivy Michalíčkové systém z dílny jablonecké policie jak hasičům, tak policistům skutečně ulehčí práci.

„Identifikace majitele objektu bude snadnější a rychlejší. Dnes musíme vyšetřování leckdy o několik dní odkládat, a to právě z toho důvodu, že neznáme majitele nemovitosti, kde došlo k požáru,“ poznamenala Iva Michalíčková.

O informování o možnosti zapojit se do projektu se starají okrskáři.

Ti na svých územích obcházejí a oslovují majitele nemovitostí. A jak uvádějí, lidé zatím účast projektu odmítají spíše ve výjimečných případech. Na začátku se okrskáři zaměřili prioritně na budovy státní správy a samosprávy nebo školy, postupně ale začali oslovovat i podnikatele a majitele činžovních domů.

„Z analýzy například víme, že v Jablonci jsou zhruba čtyři tisíce provozoven. Nepočítáme s tím, že by se povedlo zaevidovat všechny, ale alespoň jejich velkou část,“ řekl při březnovém startu projektu ředitel jablonecké Městské policie Jiří Rulc.

V jiných městech České republiky zatím podobnou databázi nemají a podle mluvčí jablonecké radnice Jany Fričové už se odjinud objevil zájem blíže se s projektem seznámit.

„Do této doby se o něj zajímali například ředitelé městských policií z jiných měst,“ upřesnila Fričová. Správu veškerých dat v evidenci vede v rámci ochrany osobních údajů jenom Městská policie Jablonec nad Nisou, nikdo jiný do evidence nemůže.

Složky Integrovaného záchranného systému sice mohou tuto službu kdykoliv využít, ale pouze zjištěním kódu na vylepené nálepce a zavoláním na operační středisko městské policie. V současné době stále probíhá pilotní projekt, během něhož chce městská policie zaevidovat zhruba sedm set majitelů, a který vyšel na pouhých deset tisíc korun, poskytnutých z programu prevence kriminality.