Pro budoucnost peněženek Jablonečanů není vyplacení nerozděleného zisku Jablonecké teplárenské a realitní společnosti (JTR) rozhodně nic dobrého. Varují zastupitelé za ODS. Vadí jim, že neslyšeli od vládnoucí garnitury na jablonecké radnici pro toto rozhodnutí pádné argumenty.

„Vždy jsme sklidili ostrou kritiku od opozice, a to se v letech 2005 a 2006 rozděloval pouze klasický roční zisk,“ uvedl bývalý starosta Jiří Čeřovský, předseda klubu ODS. Čtvrteční zastupitelstvo však nadpoloviční většinou hlasů rozhodlo. Starosta Petr Tulpa zvedne na valné hromadě JTR pro vyplacení za několik let nahromaděného nerozděleného zisku ruku. „Obrátili o sto osmdesát stupňů,“ konstatoval Čeřovský. Proč? Na to mu nikdo neodpověděl. „Řekli, že je to jejich rozhodnutí,“ dodal.

Město má nárok na třetinu ze zhruba 132 milionů korun. Podle ODS by se naakumulovaný zisk neměl rozdělovat, ale použít především na investice. „Chápu, že se s tím nechtěl smířit německý majitel MVV EPS v Mannheimu,“ poznamenal Čeřovský. „Investice budou potřeba. Některé parovody jsou více než třicet let staré a mají třetinový únik tepla,“ doplnil Radovan Louda, který stál v pozici místostarosty u změny strategického partnera v roce 2001.

Kam se bude ubírat teplárenství v Jablonci, by měl říci generel zásobování teplem a studie. Vypracování ale ještě není u konce. „Každá investice prodraží cenu tepla,“ konstatovala zastupitelka a senátorka Soňa Paukrtová. Stejně jako současné vedení radnice se neobává ohrožení provozuschopnosti teplovodní soustavy. Podle ní jsou do budoucna dvě možnosti. Jednou z nich je zažádat o peníze ze strukturálních fondů. „Další je použít vyplacených dividend také do rozvoje teplárenství,“ navrhla Paukrtová. Mluvčí společnosti MVV Šárka Vacínová však nedávno uvedla, že nerozdělený zisk JTR není určen k financování investičních akcí, ale k vyplacení.

Radovan Louda znovunavrácení dividend městem do rozvoje teplárenství navíc považuje za nelogické: „Město zaplatí 6,6 milionu daň a pak peníze zpátky vrátí do teplárenské soustavy. Co je to za nesmysl?“

Od loňského února platí domácnosti odebírající teplo od JTR 532 korun za gigajoul. JTR je součástí českého energetického koncernu MVV Energie CZ. Zásobuje teplem 11 000 jabloneckých domácností a 90 místních podniků. MVV vlastní 65,78 procent akcií, zbytek patří městu.