Jedna z největších regionálních událostí moderní doby se už zanedlouho uskuteční na bedřichovském stadionu. U jeho výjezdu by mělo ještě letos vzniknout pietní místo pro důstojné připomenutí památky obětí Expedice Peru z roku 1970 včetně léta diskutovaného památníku.
Na konci minulého týdne se na hrubé podobě památníku shodli jak jeho iniciátoři, tak pozůstalí a přátelé tragicky zemřelých členů expedice, které pohřbila kamenná lavina.
„Je to velký průlom. O památník se léta usilovalo a teď už můžeme s jistotou říci, že se to konečně podaří,“ komentoval starosta Bedřichova Petr Šmaus.
Obec si nedávno slibovala, že se jí podaří získat na památník dotaci z Programu rozvoje venkova, jenže s žádostí neuspěla. Vize památníku se ale v Bedřichově nevzdali a všichni, kteří po něm léta volali, se překvapivě dočkají ještě letos.
Ve čtvrtek se totiž uskutečnila velká schůzka, které se zúčastnili zástupci obce Bedřichov a Jizerské o.p.s., organizátoři Jizerské padesátky, pozůstalí a přátelé členů Expedice Peru a další zainteresovaní.
Památník připomene peruánskou tragédii
„Velmi mile nás překvapilo, že mezi účastníky schůzky panovala obrovská shoda. Nejen, že jsme se rychle dohodli na základní koncepci památníku, ale také jsme ustanovili pracovní skupinu několika lidí, kteří celý projekt posunou dál. Teď už se začíná pracovat na konkrétních věcech a ještě letos bychom rádi památník zřídili u výjezdu ze stadionu v Bedřichově,“ řekla Deníku Milena Jelínková, ředitelka Jizerské o.p.s., která nyní spravuje Jizerskou magistrálu. Podle ní už existují i konkrétní náměty na přesnou podobu pomníku, iniciátoři je ale zatím nechtěli prezentovat.
Poté, co obec neúspěšně žádala o dotaci, bude nakonec památník platit sama, a to za finanční spoluúčasti Jizerské o.p.s a organizátorů Jizerské padesátky. Významným zdrojem financí ale budou také sponzoři.
„Pro spoustu lidí je to čest přispět na památník Expedice Peru,“ podotkla Milena Jelínková.
Lidé mohou svoje peněžní dary na vznik pomníku odevzdat na třech místech, a to na obecním úřadě, v bedřichovském informačním centru nebo v kanceláři Jizerské padesátky.
Původní záměr byl slavnostně odhalit nový památník v květnu příštího roku při příležitosti čtyřicátého výročí tragédie. Podle všech zainteresovaných jsou už ale přípravy natolik rozjeté a nadšení je tak veliké, že památník vyroste opravdu letos.
Členy expedice pohřbila kamenná lavina
Členové Expedice Peru se v osudném roce 1970 zúčastnili tehdy třetího ročníku Jizerské padesátky a o čtyři měsíce později je pohřbila kamenná lavina pod Huascaranem.
Podle Mileny Jelínkové dá památník Expedice Peru Jizerské padesátce další rozměr. „Tragická událost z roku 1970 ovlivnila lyžování v regionu tak výrazně, že jinde nemá obdoby. Málokterý závod je zaštítěn tak silným motivem. Řada lidí i účastníků Jizerské padesátky už dnes o osudu Expedice Peru neví a památník jim tuto událost připomene,“ komentovala Milena Jelínková.
Oblíbenost závodu paradoxně stoupla až po tragickém konci expedice, která měla v roce 1970 pokořit nejvyšší horu peruánských And. Zatímco prvního ročníku Jizerské padesátky se účastnila necelá šedesátka závodníků, na startu toho desátého stálo v roce 1978 již 7 863 závodníků.
U stadionu už vzniká prostranství pro pomník
V rámci probíhajících rekonstrukčních prací na Jizerské magistrále se v současné době pracuje také na úpravě prostranství v blízkosti stadionu, kde vznikne prostor pro památník.
Samotná Jizerská magistrála se do podzimu dočká rozšířené trati a nového perkového povrchu.