První sedmička rozhleden, z nichž šest by mělo vzniknout na české straně a jedna na straně polské, je součástí opožděného projektu Česko-polská Hřebenovka. Stát by nové dominanty jednotlivých kopců měly do konce roku 2017.

Jedna z těchto rozhleden by se měla tyčit i na katastru obce Albrechtice v Jizerských horách. Další by do dvou let měla vyrůst na vrcholu Čertovy hory v Harrachově.

Do druhého projektu, s pracovním názvem Rozhledny, vyhlídky a stezky Euroregionu Nisa, je zatím přihlášeno 22 jednotlivých staveb. Na české straně se chystá deset nových turistických cílů, v Polsku o dva víc. V plánu tohoto projektu jsou nové trasy pro pěší a cyklisty.

„Zatímco rozhledny plánované v projektu Česko-polské Hřebenovky budou přímo v horách, dvaadvacet dalších by se mělo stavět v podhůří Krkonoš, Lužických a Jizerských hor. Města a obce na obou stranách hranic očekávají, že jim tyto aktivity přilákají větší počet pěších i cykloturistů a přinesou do podhorských regionů nové pracovní příležitosti," vysvětlil Jaroslav Koreň, manažer projektu Rozhledny, vyhlídky a stezky Euroregionu Nisa.

Chce Brod i Tanvald

Zajímavý projekt v rámci Euroregionu Nisa chystá Železný Brod, který plánuje úpravu pěti vyhlídkových míst včetně přístupových cest k nim. Celkem půjde o investici vyčíslenou na 113 000 Eur.

Další rozhledny by měly na české straně Euroregionu Nisa vyrůst v Koberovech nebo Jirkově u Železného Brodu. Na Tanvaldském Špičáku plánuje TJ Bižuterie rekonstrukci tamní historické rozhledny a stavbu dětského hřiště blízko ní. „Všech dvaadvacet projektů bude usilovat o dotace z Programu přeshraniční spolupráce Česká republika Polská republika 2014-2020," shrnul jednatel české části Euroregionu Nisa Jaroslav Zámečník.