Blíží se doba, kdy se lidé budou zbavovat svých vánočních stromků. Podle zažité tradice většina z nich skončí u kontejnerů. A podle slov Nikoly Štěpánové z jabloneckého městského úřadu je to tak správně.

„Důležité je, aby lidé stromky dali přímo ke kontejnerům a nenechávali je poházené u panelových domů,“ uvedla pro Deník Nikola Štěpánová z odpadového hospodářství města.

V úterý 12. ledna od ranních hodin je pak odvezou Severočeské komunální služby, které k tomuto účelu použijí speciální vůz na sběr odložených vánočních stromků. „Další svoz je naplánovaný podle potřeby ke konci měsíce ledna,“ upřesnila Štěpánová.

Odvezené stromky se pak štěpkují a využijí se zpět na městskou zeleň.

Také prodejci vánočních stromků neprodané stromy zužitkují. „Letos nám jich zbylo pouhých sedm. Stromy, které neprodáme, vozíme jelenům do přezimovací obůrky,“ řekl Miroslav Kortan z jablonecké Lesní správy s tím, že stromy prodávali na Lesní správě a na hájovnách.

„Pokud stromků z prodeje zbyde víc, dáváme je například prodejcům, kteří je pak použijí k aranžování květin nebo věnců,“ vysvětlil Miroslav Kortan.

Volba lidí, kteří nebydlí v panelových domech a topí v kotli či v krbu je jasná: „Nepotřebný vánoční stromek prostě spálíme,“ řekla nám včera stručně Dagmar z Jablonce nad Nisou.