Hospodaření kraje vyvolává rozporuplné reakce a spory mezi převážně sociálně – demokratickým vedením a opozicí. Opět po čase přerůstají zdi krajského úřadu.

Mediální hádky vyvrcholily na konci minulého týdne, kdy se náměstek pro dopravu Martin Sepp svým otevřeným dopisem ostře ohradil proti šéfovi opozičních Starostů pro Liberecký kraj, Martinu Půtovi.

Jádro celého sporu? Půl miliardy korun, které si chce kraj půjčit na nutné opravy svých mostů. „Kraj ještě nezačal splácet jeden úvěr a už si bere další. Myslím, že nejprve by měl hledat rezervy v rozpočtu,“ říká Martin Půta a odborníci mu dávají za pravdu v tom, že zadlužování v době ekonomické krize může být velmi nebezpečné.

„V dnešní době, kdy vysychají zdroje příjmů, je zadlužování riskantnější než kdykoli předtím,“ potvrzuje předseda jablonecké Okresní hospodářské komory Vladimír Opatrný. Také opozice se bojí, že splácení úroků může v budoucnu blokovat financování základních nezbytných záležitostí.

Sepp rezervy v rozpočtu nevidí

Náměstek Martin Sepp (ČSSD) však v otevřeném dopise namítá, že kraj v současné době ve svém rozpočtu potřebných půl miliardy korun nalézt nemůže.

„Stát nám nepomůže, je to jen na nás. A šetření určitě ano, ale kde? Nevidím prostor, kde bych měl svým kolegům v radě navrhnout ušetřit půl miliardy korun a hlavně na úkor čeho. Nebo spíš koho? Pokud někde vezmeme peníze tak prostě musíme omezit nějaké služby, které poskytujeme zase jenom občanům,“ píše náměstek hejtmana.

A lídrovi Starostů vzkazuje: „Několikrát jste vyzýval k opatřením proti krizi. Není právě toto jedna z možností jak bojovat proti krizi? Lidé budou mít práci. Občané se dostanou rychle a bezpečně za prací. Podnikatelé budou moci plánovat firemní dopravu po nejkratších trasách. Ale co je hlavní, nebudeme se muset bát, že dojde ke zranění. Věřte mi, že kdybych viděl jinou možnost jak tuto věc řešit, tak budu první, kdo ji navrhne.“

Liberecký kraj by na opravu všech komunikací, které vlastní, potřeboval zhruba 2,3 miliardy korun. Na vyřešení špatného stavu krajských mostů je potřeba dalších 750 milionů korun. Odborníci před časem vytipovali ty nejrizikovější, které by se měly začít opravovat právě z půlmiliardového úvěru. Martin Sepp v dopise tvrdí, že pokud by si kraj úvěr nevzal, jednalo by se o nezodpovědné jednání.

„Můžeme nedělat nic a úředníci mohou začít připravovat uzavírky mostů a modlit se, aby se nestalo nějaké neštěstí. A za pár let stejně budeme muset začít opravovat a to za daleko více peněz, protože jak se bude stav mostů zhoršovat, budou opravy dražší a dražší. Myslím, že právě toto je nezodpovědnost,“ píše Sepp.