„Byla to náhoda, chtěli jsme dětem ukázat Kuks a narazili jsme na vánoční trhy. Bylo to příjemné zjištění, dali jsme si samé dobroty, bramborovou plněnou plácku, svařáčka, děti koblížky. Pokoupili jsme svíčky, jmelí a poprvé jsem dostala náladu začít zdobit byt," popisuje s nadšením poslední předadventní neděli Monika z Jablonce. Rozhodně nebyla jediná z regionu, kdo se s rodinou k perle baroka do sousedního kraje vypravil.

Poslední přípravy vrcholí, nadcházejícím víkendem začíná advent všude. Kouzelné čekání na Ježíška.

Advent je u nás tradičně obdobím hudby – jakoby se část komunikace přesouvala do „vyšších sfér", které má schopnost vyjádřit nejlépe právě hudba. I když v adventu často znějí koledy, které by vlastně měly počkat až do narození Ježíška na Vánoce, jde o výrazně hudební čas. Adventní písně i koledy jsou stvořeny jen pro tuto dobu a jejich použití v jiném ročním období pociťujeme jako nepřípadné.


BROD ROZSVÍTÍ 
UŽ V PÁTEK

Je to znát. Třeba v Železném Brodě již vánoční strom stojí na svém tradičním místě na náměstí 3. května.

Letos to je smrk omorika. „Naše omorika pochází z areálu městské čističky odpadních vod. Při její plánované rekonstrukci v příštím roce by byl tento smrk pokácen, takže je moc dobře, že si jeho krásu budeme moci při letošním adventu užít," přiblížil František Lufinka, starosta Železného Brodu. V pátek 25. listopadu o půl páté podvečer kde strom za zpěvu dětí z mateřských škol rozsvítí.

Ale již od 14 hodin tu vypuknou Vánoční trhy s doprovodným programem. Třeba hned v úvodu předvedou děti z Volnočasového centra Mozaika loutkové divadlo, v 15 hodin přednese Brass Quintet Železný Brod světové vánoční melodie.

A pokud jsme už na Železnobrodsku, o den později, tedy v sobotu 26. listopadu rozsvítí vánoční strom třeba i v Horské Kamenici. Pořádá Kamenický klub mládeže.

FOUKÁ VÍTR,
S KÁCENÍM POČKAJÍ

Rozsvícení vánočního stromu se zajisté dočkají i v Jablonci. Až v neděli v 17 hodin. A že strom před radnicí ještě nestojí? Ale bude – původně měl být pokácen a instalován již v pondělí. „Akce byla přesunuta kvůli nebezpečnému větru. Strom pokácíme a instalujeme buď v úterý, nejpozději ve středu," sdělila Markéta Hozová, mluvčí jabloneckého magistrátu.

A vítr, ten v Jablonci znají. V roce 2013 zlomila vánoční strom na náměstí noční vichřice. Nikomu se naštěstí nic nestalo.
Jablonecký vánoční strom letos ponese nové vánoční ozdoby. „Je to dárek k letošnímu výročí 150 let od povýšení Jablonce na město," dodala Hozová.

Jako tradičně na první adventní neděli připravují v Jablonci velký doprovodný program. Otiskneme jej v listu ve středu. Všechny adventní akce najdete také na webových stránkách pod vánočním odkazem.

ZÁMECKÉ VÁNOČNÍ 
TRHY NA SYCHROVĚ

Naše tipy: O víkendu za svařákem, perníčky a dalšími pochutinami určitě vyjeďte na Sychrov.

V sobotu bude vánočně rušno ve Bzí u kostela už od 10.00. V 16.30 rozsvítí strom v Držkově, v Tanvaldě. Ve Vysokém nad Jizerou startují ve tři odpoledne, strom rozsvítí v 17.00 a o dvě hodiny později přidají ještě ohňostroj.