Vedle toho nabízí možnost bezplatného bezdrátového připojení k internetu, monitoruje spotřebu energie i kvalitu ovzduší v okolí. To vše s využitím solární energie, kterou jí dodávají tři solární panely o výkonu celkem 150 W.

Lavička funguje i v noci, za deště či při zatažené obloze. „Solární panely nabíjejí baterii, která by měla vydržet i patnáct dní, kdy slunce nesvítí," uvedla Jitka Nesrstová, projektová manažerka společnosti Full CapaCity. Společnost na prototypu lavičky spolu s odborníky z ČVUT pracovala zhruba rok a půl. Vůbec poprvé ho představila loni na podzim před Národní technickou knihovnou v pražských Dejvicích a poté na výstavě EXPO 2015 v Miláně.

Pro Litoměřice ji objevil energetický manažer města a koordinátor projektu Jaroslav Klusák. „Po zhlédnutí fotografií a další komunikaci s firmou jsme se rozhodli ji pořídit," řekl Klusák. Zakoupení lavičky vyšlo na 100 tisíc korun, 85 % nákladů pokryla dotace z projektu READY 21 z programu Švýcarsko-české spolupráce, zbytek doplatilo město.

Na délku lavička měří 2,2 metru, vysoká je necelý metr. Váží zhruba 350 kilogramů a je vyrobená z oceli, betonu a dřeva. Solární panely jsou umístěné za opěradlem. „Je vyrobena tak, aby byla odolná proti poškození a měla by vydržet extrémní podmínky například pád dlažební kostky z dvaceti metrů," řekl designér Jan Vítek. Proti vandalům se město každopádně pojistilo: lavička je pod trvalým dohledem kamery.

Zájem o ni už mají další města v Česku i zahraničí.