Jablonecku se zatím móda takzvaných chytrých semaforů, jejichž součástí je radar reagující na rychlost blížících se vozidel, vyhýbá. Tedy až na Plavy, kde před nedávnem nainstalovali už druhé zařízení tohoto typu. Podle starostky Věry Mužíčkové se loni zakoupený semafor jednoznačně osvědčil, a tak letos obec s přispěním kraje pořídila další.

„S původním semaforem jsme si dali rok na zkoušku a ukázalo se, že více než devadesát pět procent řidičů červenou respektuje a zastaví, což znamená kýžené zpomalení dopravy na hlavním tahu. I druhý semafor jsme nechali nainstalovat na hlavní silnici v obydlené části obce, tentokrát ale v opačném směru – od Prahy. Stojí nedaleko obecního úřadu,“ řekla Deníku Věra Mužíčková.

Další chytrý semafor vyšel na 190 tisíc korun, z nichž 70 tisíc se obci podařilo získat od Libereckého kraje. Zbytek platila sama, stejně jako dva informativní radary, které se na začátku školního roku objevily v Haraticích, na silnici třetí třídy, v obou směrech.

CO ZNAMENÁ "CHYTRÝ" SEMAFOR
- chytrý semafor funguje tak, že na něm trvale svítí červená. Instalovaný radar ale reaguje na rychlost blížících se vozidel, a tak když zhruba padesát metrů před semaforem pojede auto předepsanou rychlostí, rozsvítí se mu na světelné signalizaci zelená a může bez zastavení pokračovat v jízdě
- semafory „zelené vlny“ už se osvědčily na jihu Evropy i v některých průjezdních obcích v České republice