VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Cíl je změna. Prostředek je politika,“ říká šéf pirátů

Jablonec n. N. - Piráty vede do voleb Ivan Bartoš. Narodil se v Jablonci, za rodiči dnes zajíždí do Janova

23.1.2017
SDÍLEJ:

Lídr Pirátské strany Ivan BartošFoto: Deník / Petr Zbranek

Volby do Parlamentu ČR se kvapem blíží. Prvního lídra do voleb přitom před několika dny představila první strana - Pirátská.

Pro lidi z Jablonecka je zajímavé, že Ivan Bartoš se narodil v Jablonci. Spousta lidí z města i okolí jej zná osobně.

Byl jste zvolen jako lídr Pirátské strany do voleb do Poslanecké sněmovny. Jste připraven na předvolební kolotoč? Ptám se proto, že po volbách do Evropského parlamentu v roce 2014 jste rezignoval na post předsedy strany z důvodu názorového rozdělení Pirátů, ale i únavy.

Kampaň do Eurovoleb byla patrně nejnáročnější věc, kterou jsem v životě, nejen v Pirátech zažil. Dal jsem tomu prakticky vše a vyčerpal v té době veškeré své limity. Výsledek 4,78 procent, kdy Pirátům chybělo jen kolem tří tisíc hlasů pro vstup do Evropského parlamentu byl pro mě osobně zdrcující. Zpětně však tento „neúspěch" nehodnotím jako nějakou tragédii. Naopak, hodně znamenal pro můj osobní rozvoj. Pro Piráty pracuji od jejich založení, téměř 8 let, ve svém volném čase a zdarma. Stejně jako řada mých kolegyň a kolegů, kteří ještě nesedí na krajích nebo na radnicích ale ani je několik tisícovek pro často neuvolněné zastupitelé, neživí. Piráti jsou dnes v super kondici. Máme zastupitele, starosty, krajské radní, opoziční klub v Praze, tisíce registrovaných příznivců a dobrý aparát.

Vy sám říkáte, že Pirátskou stranu chápete jako jedinou skutečně demokratickou politickou platformu, která se pokouší reflektovat realitu třetího tisíciletí. Jak vnímáte to, jak se k vám chovají politici z tradičních stran, například před lety Miloslav Kalousek?

Některých současných politiků si lze vážit. Ale je jich velmi málo. Většinu politických šíbrů považuji za relikvie postkomunistické a bohužel i komunistické politiky ČR. Nechápu, že i přes stokrát zklamanou důvěru lidí, jejich partaje (tradiční i ty účelově založené), sbírají hlasy ve volbách. Skutečnost, že za miliardové kšefty, které se odehrály pod rouškou demokracie od roku 89, sedí ve vězení jen pramálo přímých účastníků, chápu jako naprosté selhání orgánů činných v trestním řízení a současně jako nulovou sebereflexi stran, které tyto střelce přikryly. Tady si političtí elitáři z „tradičních stran" nemají co vyčítat s novými oligarchy. Sobotkovo OKD, kauzy Ústeckého kraje a desítky dalších případů. Strašně málo lidí si pamatuje, že Andrej Babiš jako podnikatel byl celou doby přitom a i Agrofert je postaven na dotačních bublinách a politickém bratříčkování s byznysem, které právě on dnes kritizuje.

Pirátská strana volební program sestavuje. Jaké hlavní body budete preferovat?

Piráti mají od vzniku konkrétní a komplexní program, který neřeší technické detaily typu „přidáme tři stovky důchodcům". Sledujeme problémy tam, kde vznikají. Program pak upravujeme a aktualizujeme. Každý rok se objevují nové problémy i otázky a na to náš program dynamicky reaguje. Jádro programu, kterým je otevřenost politiky a skutečný vztah mezi společností a voleným zástupci, tam zůstává. Naše politika zjednoduší lidem život, ušetří peníze a pomůže skoncovat s korupcí. To poslední nabízí každá partaj. Žádná to však nikdy nedělá. My ji rozkrýváme dnes a denně naší činností.

Pirátská strana se poslední dobou zvedá, příznivců a voličů pomalu, ale jistě přibývá. Dá se říci, kdy a za jakých okolností strana přeskočí tu pomyslnou hranici pěti procent a bude se nad touto hodnotou pohybovat stabilně?

Pracujeme nepřetržitě a celá ta „šaškárna" kolem „volebních kampaní" to spíše narušuje. Nicméně skutečně díky naší práci mimo poslaneckou sněmovnu, v komunální politice i na krajích lidé vidí, že to myslíme setsakramentsky vážně, a proto každé volby rosteme. Česká televize nám připisuje v průzkumech 10 procent mezi nevoliči. Pokud k tomu přičteme 3,5 4,7 procent v různých standardních průzkumech, je naše šance vysoká jak nikdy předtím.

Předbíháme vládu a dodáváme řešení, která zazněla třeba i v programech tradičních stran, ale vůle je realizovat skončila hned, jak se zavřely volební místnosti. Provozujeme například mapy faktur, kde si občané z celé republiky mohou vybrat město a nahlédnout do jejich účetnictví, osvobozujeme stavební normy, které stát v rozporu se zákonem poskytoval dlouhodobě jen za úplatu, a desítky dalších věci. Šetříme lidem čas a peníze. Vše, co požadujeme, hlavně sami dodržujeme. Máme transparentní účty i účetnictví na internetu, na které se může podívat každý. Děláme poctivě veřejná výběrová řízení, pracujeme demokraticky a otevřeně. Mimochodem, o „tradičnosti" ANO či TOP 09, které jsou mladší než piráti a vlastně ani nejsou politickými stranami, můžeme polemizovat. Nebojíme se velkých témat. Řada našich podnětů končí u Nejvyššího soudu. Sporné zákony napadáme u Ústavního soudu. Neděláme soutěž krásy ani oblíbenosti. Věnujeme se politice z přesvědčení a ostatní je prostě doprovodný jev. Cíl je změna. Zvolený prostředek je politika. O nic jiného nejde.

IVAN BARTOŠ
- je členem Pirátské strany od založení. Od roku 2009 je předsedou (s krátkou přestávkou v létě 2013).
- pochází z Jablonce nad Nisou. Od roku 1999 žije v Praze.
- maturoval v USA i na Gymnáziu U balvanu v Jablonci. Vystudoval Ústav informačních studií a knihovnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V roce 2005 získal titul PhDr. v oboru informační věda a pokračoval jako interní doktorand se specializací na databázové systémy a informační služby internetu. V roce 2013 pak získal titul Ph.D.

Dokáží si Piráti v případě úspěchu ve volbách vybrat jinou stranu, se kterou by se dalo podle vás spolupracovat?

Povolební aritmetika je oříšek. V současné konstelaci to nevidím růžově. Vy ano? Dokážeme spolupracovat nad konkrétními tématy s libovolnou stranou, respektive s lidmi, kteří to myslí vážně. Historicky jsme řešili Babišův zákon o cenzuře s ODS v Senátu, proti smlouvě ACTA jsme se zase spojili s ČSSD. Radíme se s lidmi z politiky i odborníky. Naše povolební angažmá však vidím spíše jako práci opoziční. Ve stávajících stranách a speciálně mezi poslanci ve sněmovně je hodně „povrchních lidí", což bych ještě ustál. Bohužel se tu najde také dost nekompetentních a hlavně někomu zavázaných politiků. Co bychom asi s takovým panem Chovancem mohli reálně řešit?

Ve vašem životopisu stojí, že jste maturoval v USA a následně na Gymnáziu U Balvanu. Dá se to studium srovnat? A jak jste se dostal na školu v Americe?

Studium v USA byla největší devíza mých osvícených rodičů a dalo mi na dlouhou dobu zásadní náskok prakticky ve všem, převážně díky internetu, který byl v USA v tu dobu již samozřejmostí. Tak nějak si pamatuji, že si moji rodiče na tento můj „výlet" dokonce museli půjčit peníze. Následné studium posledního ročníku U Balvanu, i když už jsem měl maturitu z Michiganu, bylo jak se říká „pro sichr". Nikdy nevíte, kdy se na světovém politickém kolbišti odehraje něco, co může mít za následek i takovou blbost, jakou je zpětné zneplatnění nějaké bumážky z USA.

Ve volném čase působíte i jako DJ, hrajete na akordeon a zpíváte v kapele Nohama napřed. Zasáhl vás třeba i nějaký sport?

Jasně. Dlouho dobu jsem se věnoval běhu na lyžích a hlavně judu, dokonce na sportovce na Randovce u Škváráku. Po evropských volbách jsem začal aktivně běhat a posilovat, ale už delší dobu mi na sport moc času nezbývá. Chodím každý den normálně do práce a takřka na plný úvazek se angažuji v pirátské politice a veřejném životě. Ostatně nemám čas ani na to muzicírování.

Někde jsem zaznamenal, že jste věřící, a to v Církvi československé husitské. Jak se snoubí moderní technologie a světonázory s, promiňte to označení, přece jen tradicionalistickým pohledem?

Hrával jsem v kostele na varhany. K víře mě v mládí přivedl svérázný jablonecký husitský farář Benjamín Mlýnek. Dokonce jsem do Prahy nastoupil na dvě vysoké školy v denním studiu najednou. Na informační vědu k docentům Vlasákovi a posléze Papíkovi na Filozofickou fakultu a na Husitskou teologickou fakultu do studia psychosociální vědy k paní Haškovcové. Chtěl jsem se věnovat péči o staré a nemocné lidi řekněme na odborné moderní úrovni. Nejsem však nějaký náboženský fanatik. Moje víra spočívá v pochopení jednoduchého evangelického poselství Ježíš je láska. To mi úplně stačí a tím se řídím. Víra (nikoliv náboženství) a věda nejsou v protikladu. Největší vědecké kapacity často končí své bádání tam, kde víra již neklade otázky.

Narodil jste se a vyrůstal jste v Jablonci. Jak na tu dobu vzpomínáte? Co se vám vybaví, když se řekne Jablonec a dětství?

Maminka byla učitelka … takže léta s ní strávená na přehradě, pak spolužáci z jazykovky 2. ZŠ. No a pak taneční, otevření klubu Na Rampě, Horečky sobotní noci pana Vobořila, které ještě frčí, ale prý už to není ono, klub Zebra, harmonika, zábava a lyžování.

Jak často se na svých toulkách v Jablonci zastavíte?

Rodiče se přestěhovali do Janova a musím učinit přiznání. Moje návštěvy doma mají značné rezervy, ale snad to nějak vyplňuje i moje straší sestra Marie s neteřemi. Přece jen jsem předseda celorepublikové politické strany Pirátů. Víkendy ani dovolené si moc neberu a věnuji je pirátským aktivitám v různých regionech. Předpokládám, že jablonečtí a liberečtí, ale i tanvaldští Piráti zásadně podpoří naše tažení na poslaneckou sněmovnu a i díky mému zvolení za celostátního lídra v následujících devíti měsících Liberecký kraj, tedy Jablonec, Tanvald, Smržovku, Desnou a další města navštívím ještě nespočetněkrát. Lyže na Malinovce nebo na Špičáku ale asi letos zase nestíhám.

Když odhlédneme od voleb do poslanecké sněmovny a mrkneme se na komunální úroveň, sledujete, jak se vládne v Jablonci?

To bohužel nezvládám sledovat. Vím však, jaké problémy řeší lidé v Janově nad Nisou. Bohužel v nepěkných souvislostech slyším neustále o Synerci, tedy Liberci. Věřím, že se nám v dalších komunálech už podaří postavit lokální kandidátky na úrovni místních sdružení a podobně jako v Praze začneme z opozic rozkrývat čachry, které si bohužel v komunální politice s těmi celorepublikovými moc nezadají.

Na závěr bych si dovolil lehce bulvární otázku. V roce 2015 jste se oženil. Vaši ženu titulují i ve vašem životopise jako kněžku chaosu. Co si pod tím může čtenář představit?

Mám super manželku, která je Pirátka, a taky takovou křehkou nevlastní dceru. Kněžky chaosu jsou pravděpodobně obě dvě. „Titul" však Lydie získala již v době komunálek v Praze, kdy jsme si říkali, že povolání lidí na kandidátce jsou taková nudná a našim kandidátům jsme nechali volnou ruku vyplnit to, k čemu se cítí „povoláni". No a tento razantní přístup manželku definuje. Jinak je to angažovaná politička-knihovnice, která se soustředí na lidská práva a problematiku rovnosti žen. Nedávno byla jedna z hlavních organizátorek české vlny protestu proti klerikálnímu paskvilu polské vlády, který prakticky vylučoval možnosti potratů, a to i v případě znásilnění či ohrožení života ženy. Díky celosvětové solidaritě se jim podařilo celou věc v Polsku zastavit. Jinak je s ní největší sranda. Prostě kněžka chaosu.

Autor: Jan Sedlák

23.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Technici v oboru ekologie Ekolog. Požadované 19 340 Kč Technici v oboru ekologie Ekolog. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19340 kč, mzda max. 28090 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, středoškolské vzdělání s maturitou se zaměřením na životní prostření, ekologii,popřípadě Osvědčení o rekvalifikaci ve vzdělávacím programu "Podnikový ekolog". Dále bezúhonnost, znalost práce na PC, administrativní zdatnost., , Nabízíme:, 5 týdnů dovolené + 5 dnů indispozičního volna, příspěvek na stravování, kulturní a sportovní vyžití, pobyty v rekreačních zařízeních vězeňské služby, lékařskou péči, možnost čerpání bezúročných půjček z FKSP. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - věznice rýnovice, Belgická, č.p. 3765, 466 05 Jablonec nad Nisou 5. Informace: Václav Pytlík, +420 483 338 379. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 100 Kč Svářeči. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 130 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Hlásit se předem telefonicky.. Pracoviště: Art metal design oldřich ušák s.r.o., Petra Bezruče, č.p. 1877, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Oldřich Ušák, +420 604 279 478. Zdravotnictví - Zdravotnictví Dietní specialistka 25 000 Kč Specialisté v oblasti dietetiky a výživy Poradce pro výživu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PORADCE PRO VÝŽIVU, Požadavky:, znalosti v oboru zdraví a dietologie (licence: poradce ve výživě, Nutriční specialista apod., popřípadě zdravotní škola), výborné komunikační schopnosti (obchodník), zájem o práci s lidmi, uživatelskou znalost práce na PC, aktivitu, samostatnost, iniciativnost, loajálnost, , Nabízíme:, práci pro stabilnní a dynamicky se rozvíjející společnost, zajištěnou klientelu, asistentku, zaškolení a kontinuální vzdělávání v oboru (zdarma), odpovídající ohodnocení (fixní plat + bonusový systém na základě dosažených výsledků), zaměstnanecké slevy, , Pracovní náplň:, poradeství v oblasti zdraví, dietologie a výživy pro zaištěnou klientelu, zpracování individuálních výživových plánů, doporučování a prodej potravinových doplňků, dlouhodobé vedení klientů, , Hlásit se pouze na email.. Pracoviště: Romana davidová - provozovna, Dvorská, č.p. 4950, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Romana Davidová, . Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč Sociální pracovníci v oblasti veřejné správy Sociální pracovník/ce pro agendu příspěvku na péči v odd. státní sociální podpory, dávek pěstounské péče, příspěvku na péči a dávek OZP. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/CE PRO AGENDU PŘÍSPĚVKU NA PÉČI V ODDĚLENÍ STÁTNÍ SOCIÁLNÍ PODPORY, DÁVEK PĚSTOUNSKÉ PÉČE, PŘÍSPĚVKU NA PÉČI A DÁVEK OZP , , Pracovní podmínky: , Pracovní poměr na dobu určitou, zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou případně jinou omluvenou nepřítomnost státní zaměstnankyně., Předpokládaným dnem nástupu do pracovního poměru je 1. 1. 2019, příp. dle dohody. , Platové zařazení do 10. platové třídy v souladu s platnými právními předpisy., Místo výkonu práce: Jablonec nad Nisou, , Hlavní popis činnosti:, Vedení řízení o žádosti o poskytnutí příspěvku na péči., Práce se žadateli v nepříznivé životní situaci., Sociální šetření v přirozeném prostředí žadatele., Rozhodování o dávkách příspěvek na péči., Komunikace s dalšími subjekty ve věci příspěvku na péči a situace žadatele., Kontrola využívání příspěvku na péči., , Kvalifikační a další požadavky: , Vzdělání dle § 110 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, minimálně vyšší odborné vzdělání., Výhodou znalost zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, orientace v zákoně č. 108/2006 Sb., o sociálních službách., Velmi dobrá uživatelská znalost práce s PC - MS Office., Schopnost sociálního kontaktu a komunikace, odolnost vůči stresu, schopnost pracovat v zátěži, dobrý zdravotní stav., Řidičský průkaz skupiny B - aktivní řidič, dobrá znalost českého jazyka., Samostatnost, spolehlivost, pečlivost a iniciativa, svéprávnost a občanská bezúhonnost., , Zájemce o uvedenou pozici zašle elektronicky (e-mailem) motivační dopis, strukturovaný životopis a kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání nejpozději do 23. 11. 2018, včetně na e-mailovou adresu: marie.kopalova@uradprace.cz., , Nedoložení výše požadovaných dokumentů je považováno za nesplnění požadavků. Nesplnění požadavků může být důvodem k vyřazení z účasti na výběrovém řízení.. Pracoviště: Úřad práce české republiky - pracoviště kop jablonec n.n., Emilie Floriánové, č.p. 1004, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Marie Kopalová, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Za nehodou stála nepozornost.

Ve smržovce nedal přednost v jízdě, dostal blokovou pokutu

Václav Dvořák a jeho kniha Písečníci a bludný asteroid.

Pedagog z Technické univerzity Václav Dvořák napsal sci-fi pro malé čtenáře

FOTO: Vánoční koledu Charlese Dickense divadlo zpracovalo formou baletu

Liberecký kraj – Duše lakomce Vydřigroše je opět v ohrožení. Tedy pokud před přicházejícím Štědrým dnem nezmění své hamižné způsoby. Vánoční koleda Charlese Dickense neodmyslitelně patří k zimním svátkům. 

Galavečer Poetiky 2018 byl věnován zesnulému Martinu Beranovi

Turnov – Dvoudenní recitační soutěže Poetika se v Turnově se zúčastnilo přibližně sto mladých interpretů.

Další drama na přejezdu a návštěva ze Slovenska na odstřel: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 12. a 13. listopadu 2018.

Bez čekání. Na úřad se objednejte

Jablonec nad Nisou - Na jablonecký magistrát se lze objednat přes internet i aplikaci.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT