„Cimrmanovy stopy je možné vidět po celé republice, hojně například v názvech ulic. Klasickou sochu ale ještě nemá,“ říká ředitel pražského Divadla Járy Cimrmana Václav Kotek.

To se má brzy změnit. Socha fiktivního českého velikána v životní velikosti bude stát na balkoně tanvaldského kina Jas, a to už letos v červnu.

Veřejná sbírka, kterou loni vyhlásilo město Tanvald, sice zatím není příliš úspěšná, jenže jak pražské divadlo, tak město shodně tvrdí, že sochu dofinancují.

Sbírka: Zatím jen pětadvacet tisíc

„Ve sbírce se zatím podařilo vybrat něco kolem pětadvaceti tisíc. Potřeba je čtvrt milionu. S Divadlem Járy Cimrmana už jsme o dofinancování jednali a můžeme říci, že socha bude,“ řekl Deníku tanvaldský starosta Petr Polák.

Samotnou výrobu sochy zajistí pražské divadlo. „Na financování z naší strany se budou podílet naši sponzoři. V současné době vrcholí přípravy a během května by se socha měla vyrobit. Její zhotovení zabere zhruba měsíc,“ poznamenal Václav Kotek.

Návrh mladého grafika nadchl

Autorem návrhu sochy je mladý jablonecký grafik Petr Šuta. Právě on přišel loni s nápadem vytvořit sochu Járy Cimrmana v životní velikosti.

„Po jednom představení za námi přišel do šatny a ukázal nám malý model. Našim pánům Svěrákovi, Smoljakovi a dalším se jeho nápad líbil, a proto jsme s návrhem oslovili město Tanvald, které souhlasilo,“ líčí Kotek.

Tanvald si členové Divadla Járy Cimrmana nevybrali náhodou. Pražští herci sem totiž pravidelně jezdí na tradiční Spanilou jízdu Cyklostezkou Járy Cimrmana. Jak navíc dosvědčují některé hry pražského divadla, fiktivní český génius, dramatik, vynálezce i světoběžník je s Tanvaldskem nerozlučně spojen.

„Tanvald je jedním z mála měst, které se objevuje ve hrách Divadla Járy Cimrmana,“ podotkla Lída Abrahamová z tanvaldské městské kulturní kanceláře.

Cimrmanovi obdivovatelé se nemusejí bát, že po odhalení sochy padne tajemství, které obestírá dnes už legendární českou postavu. Aby podobizna Járy Cimrmana dál zůstala nejasná, bude jeho postava v životní velikosti stát ve vitríně z opískovaného skla, které má vytvářet dojem mlhy.

„Jára Cimrman je postava opředená tajemstvím, proto mě napadlo zasadit jeho podobiznu do pomyslné mlhy. Navíc je v tom symbolika, protože mlha je v Jizerských horách častým jevem a určitě se s ní setkal i sám Cimrman v Liptákově,“ komentoval své dílo jablonecký grafik Petr Šuta.

Aby byla pocta fiktivnímu českému velikánovi dotažena k dokonalosti, chce město ještě zahrnout jeho jméno do názvu kina Jas. To by se tak od června mělo jmenovat Kino Jas Járy Cimrmana.

Ke slavnostnímu odhalení sochy dojde 12. června v rámci dalšího ročníku Spanilé jízdy Cyklostezkou Járy Cimrmana.

Přispěli byste na sochu Járy Cimrmana?