Nezvyklého hosta včera přijal před jabloneckou radnicí primátor Petr Beitl. Byl jím posel císaře Františka Josefa I., který současné hlavě města i všem obyvatelům přinesl zprávu o povýšení Jablonce na město. Lidé si tak mohli připomenout slavnou událost, která se stala před 150 lety. „K rozhodnutí císaře došlo 28. března, což letos připadá na Velikonoční pondělí, a proto jsme využili atmosféru Velikonočních slavností," řekla tisková mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.

První zmínka o Jablonci je z roku 1356, avšak ke stálému osídlení zde došlo až v 16. století, kdy byla založena první skelná huť ve Mšeně a postaven i první kostelík. Zásadní změna ve vývoji města nastala ve druhé polovině 17. století. Začíná se rychle rozvíjet sklářství, ale současně se ukazuje, že Jablonec má i výhodnou polohu k provozování obchodu.

Od povýšení k velkolepé oslavě

Když se potom v první polovině 18. století objevily první bižuterní výrobky a byly na trhu úspěšné, nic nebránilo v dalším rychlém vzestupu města. V roce 1808 byl Jablonec povýšen na městys a v roce 1866 dekretem císaře Františka Josefa I. na město. V té době už Jablonec nad Nisou obchodoval s celým světem. A synonymum bižuterního města si nese doposud.

Březnové povýšení se odehrálo bez výraznějších fanfár. Jablonecký starosta Josef Pfeiffer se o tom oficiálně dozvěděl až o dva týdny později. Povýšení projednali i tehdejší zastupitelé, kteří se na svém mimořádném zasedání dohodli, že oslavu uspořádají 10. května. „Před 150 lety byla tato událost pojata velkolepě a zapojil se snad každý. Konal se velký průvod jabloneckých spolků, slavnostní mše, došlo i na obdarování chudých velkorysou almužnou," řekl primátor Petr Beitl. Ostatně ani květnové datum nezůstane letos opomenuto. „Současnost průvodům příliš nepřeje a ani spolkový život není tak bohatý, jak býval. Proto jsme od myšlenky na průvodu ustoupili a události z doby před 150 lety si připomeneme slavnostním koncertem v kostele sv. Anny," dodal.

Císařský posel způsobil rozruch

Návštěvníky slavností, kteří jejich program neznali, mohl vylekat bubnující průvod, který centrem Jablonce prošel během dne hned třikrát. Samotné zvěstování povýšení proběhlo kvůli rozmarům počasí ve stanu na Mírovém náměstí. Ten byl doslova obsypán diváky. „Mělo to něco do sebe. Moc se mi tenhle nápad líbil," řekl Lukáš z Jablonce, který původně s rodinou vyrazil pouze obhlédnout trhy.

Jablonecký primátor si pro vzácného hosta přichystal i jeden speciální dárek. Přivítal jej letošním ročníkem Jablonecké jablkovice. „Opravdu povedený," zhodnotil kvalitu pálenky posel. Tento dárek získávají významné osobnosti, které město navštíví. Dopoledne jej dostala i Lucie Bílá. Letos si jej ale ve stánku kulturního a informačního centra může koupit každý.

Povýšení města

O status města žádali Jablonečtí již v roce 1849, ale žádost zůstala pravděpodobně pouze založena kdesi na vídeňském ministerstvu vnitra. Podruhé to zkusili v říjnu 1865 a povedlo se. Městys Jablonec se stal městem císařským nařízením tehdejšího mocnáře Františka Josefa I. oficiálně vydaným 28. března 1866. Dva týdny nato, 11. dubna, tuto skutečnost oficiálně zveřejnilo české místodržitelství v Praze ve své vyhlášce a starostu Jablonce Josefa Pfeiffera o tom informoval oficiální dopis z libereckého hejtmanství. Jablonečtí zastupitelé významnou událost projednávali na mimořádném zastupitelstvu 3. května a rozhodli o tom, že oslava k povýšení na město proběhne o svátku Nanebevstoupení Páně 10. května.