„O pořádnou práci jsem nezavadil už několik let. Když mi nabídli, abych šel zametat ulice a tak, ani jsem nepřemýšlel, že bych to odmítl," vysvětluje David z Jablonce. Jako pracovník veřejně prospěšných prací za poslední týdny opravdu skoro nepustil koště z rukou.

V listopadu se totiž jablonečtí pracovníci veřejně prospěšných prací věnovali zejména zametání chodníků a úklidu spadaného listí. „Uklízeli například areál jablonecké největší základní školy v Liberecké ulici," poznamenala Markéta Hozová, mluvčí jabloneckého magistrátu.

Zkraje podzimu pracovníci VPP ale uklízeli třeba i řeku Nisu. „Našli jsme tam tolik nábytku, že by se z toho dal zařídit byt," povzdechla si Hana Dašková, vedoucí oddělení organizace a personálu veřejných prací jabloneckého magistrátu.

V řece kromě nábytku plavaly i odpadky a také pneumatiky. „Kdybychom je poskládali na sebe, dosáhly by až do výšky prvního patra," dodala Dašková.

„Jablonec letos slaví 150 let, a úklidem můžeme k oslavám přispět i my, tak proč to neudělat," sdělil jeden ze zkušených předáků Petr Petr.

Pracovníci VPP také pomáhali na závěr prázdnin ve školách a školkách, aby bylo vše uklizené a připravené.

Pracovníci veřejně prospěšných prací se starají i o úklid kolem domů zvláštního určení, kde bydlí zejména senioři.

Jablonecký magistrát zaměstnává v režimu VPP 110 lidí, dalších několik desítek pro město pracuje v režimu veřejné služby. Pracovníci VPP i VS denně uklízejí kontejnerová stání na separovaný odpad, likvidují černé skládky, na vyžádání ředitelů školských zařízení provádějí úklidové a drobné údržbové práce ve školách a školkách a také v domech zvláštního určení a celou řadu dalších činností. Pravidelně také zajišťují dohled nad bezpečností silničního provozu na stanovených přechodech pro chodce v blízkosti škol.