„Rozhodl jsem se pro pěstování remontantních rostlin, protože mají plody i květy současně, a to po celý rok. Když mi bylo deset let, zasadil jsem svůj první citroník. Teď je starý již padesát sedm let,“ řekl citrusář Lubor Luňáček. Kromě klasických citrusových plodů má na své zahradě další unikátní rostliny. „Je to například Natsudayday, což je zhruba kříženec grapefruitu, pomeranče a mandarinky,“ vysvětlil Luňáček s tím, že tento jedinečný plod má kůru jako pomeranč, chutná jako grep a je tvaru mandarinky.
Další zajímavostí na zahradě Lubora Luňáčka je pumelo. Rostlina roste pouze v tropech a jablonecký citrusář ji získal před pětadvaceti lety na Vysoké škole zemědělské v Praze. Po celá dlouhá léta se nestalo, že by stromy neurodily plody nebo přestaly kvést. Pan Luňáček prozradil i tajemství, které je zaručeným úspěchem. „Je to prosté. Stačí jim dávat péči a lásku. Denně chodím k rostlinám, mluvím s nimi a ošetřuji je. Také nepoužívám nic chemického, jen je postříkám vodou. Citrusy totiž milují koupání. Tím se vyhneme i chorobám, které by chtěly citrusy napadnout,“ podotkl letitý znalec.
Za svým koníčkem vyjíždí i do zemí světa. Navštívil Nový Zéland, Řecko, Turecko, Indonésii a další. Mezi jeho poslední návštěvy patřilo Turecko, ze kterého se vrátil před pár dny. „Země navštěvuji, abych poznal, kde rostliny rostou, čerpám tam inspiraci. Nedaleko Sumatry jsem například vyzkoušel žít jeden týden s domorodci,“ vzpomíná Luňáček. Také připomněl, že před několika lety, kdy si sazenice přivážel, vlastnil až sto padesát druhů odrůd subtropických rostlin.