Stříbrná policejní Oktávie předjela na dálnici D8 autobus přijíždějící z Německa, posádka rozsvítila maják a navedla autobus na parkoviště nedaleko Ústí nad Labem. 

„Pokračujeme v dopravně bezpečnostních akcích po severních Čechách. Tentokrát je zaměřena na autobusy a cestující, kontrolujeme technický stav a také doklady," sdělila policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Řidič německého zájezdového autobusu byl mírně překvapen, ale nedal nic znát a ochotně předložil doklady, otevřel motor i další prostory. Podobně klidný byl i řidič pravidelné linky z Kodaně, a také řidiči rumunského autobusu ochotně spolupracovali. „Většinou mají všechno v pořádku, závady bývaly na pneumatikách, osvětlení i brzdách, ale to už platí jen zřídka," řekl dopravní policista Pavel Bednář.

Cizinečtí policisté kontrolovali cestující, v některých autobusech jen namátkově, jinde důkladněji. „Je to na jejich posouzení, když se jim něco nezdá, kontrolují více," vysvětlil Pavel Češka, vedoucí odboru cizinecké policie. „Z Německa k nám uprchlíci cestují výjimečně, ale nelze to vyloučit," připomněl. Za první pololetí letošního roku policisté v kraji zadrželi 401 cizinců nelegálně se pohybujících v České republice. „Jen 46 jich ale přes nás cestovalo do Německa, je to o 76 procent méně než vloni," vyčíslil Češka.

Dopravní kontroly neprobíhají jen v Ústeckém a Libereckém kraji, ale i v dalších regionech. „Například v pondělí probíhala celorepubliková dopravně bezpečnostní akce zaměřená na kontrolu nákladní a autobusové dopravy. V Ústeckém kraji policisté zkontrolovali 169 vozidel a zjistili 65 dopravních přestupků. Policisté uložili pokuty ve výši 33 400 korun," uvedla Poláčková.