Šéfredaktorka Jabloneckého deníku Lenka Střihavková odstartovala akci Ulov si svého prvodárce s tím, že pokračovat může prakticky kdokoliv z již stávajících dárců krve a kdekoliv v republice. „Na každý svůj odběr s sebou přivede prvodárce a příště už i nováček půjde s někým dalším novým,“ vysvětlila základní myšlenku šéfredaktorka.

V pátek se tak v její společnosti stali dalšími dobrovolnými dárci krve jablonecký starosta Petr Beitl, jablonecký radní Petr Louda, Martin Romaňák a Petros Kalpakcis. U tak zásadníého kroku jim také asistovala ředitelka jabloneckého Oblastního spolku Českého červeného kříže Kateřina Havlová.

Myšlenku si pochvalují nejen sami prvodárci, ale i zdravotníci. „Registr dárců je třeba průběžně doplňovat a plné krve není nikdy dost. Vždyť v případě úrazů jsou potřeba především červené krvinky,“ uvedla staniční sestra liberecké Transfúzní stanice Valerie Fojtová.

Svou premiéru prožila i Markéta Kašparová ve společnosti sestry Martiny. Jsou z rodiny, kde je dárcovství zcela běžnou věcí. „Jen brácha je trochu lenoch, ještě nešel,“ prozradila prvodárkyně Markéta. Akce Ulov si svého prvodárce se oběma líbí a vynasnaží se na příští odběr s sebou nováčka přivést.

Reportáž z průběhu se dočtete ve vydání Jabloneckého deníku EXTRA, které poputuje do třiceti tisíc dopisních schránek na Jablonecku na začátku června.