Do špitálu nateklo 150 milionů
Nemocnice Jablonec byla úspěšná v získávání dotací, nakoupila nové přístroje za 151 milionů korun. Díky tomu nabízí například mnohem šetrnější vyšetření prostaty. Přístroj s fúzní navigační biopsií slouží v jablonecké nemocnici jako jedinýv celém Libereckém kraji.N emocnice Jablonec byla úspěšná v získávání dotací, nakoupila nové přístroje za 151 milionů korun. Díky tomu nabízí například mnohem šetrnější vyšetření prostaty. Přístroj s fúzní navigační biopsií slouží v jablonecké nemocnici jako jedinýv celém Libereckém kraji.Devadesát procent z celé částky na nové přístroje získal špitál z Evropské unie v rámci projektu Nemocnice Jablonec nad Nisou návazná péče I. a II. „Zbývajících deset procent hradí nemocnice z vlastních zdrojů,“ uvedla mluvčí zařízení Petra Hybnerová.

Areál jablonecké nemocnice, letecký pohled. Ilustrační foto
Do jablonecké nemocnice nateklo 150 milionů. Nové přístroje usnadní vyšetření

Čekali na nového šéfa policie
V tichosti za zavřenými dveřmi se z křesla ředitele Městské policie Jablonec nad Nisou odporoučel Luboš Raisner. Žádné slavobrány ani poděkování.
„Už před volbami jsem poukazoval na nedostatky v práci vedení strážníků. S panem Raisnerem jsme se dohodli na jeho odchodu k poslednímu lednu,“ přiblížil jablonecký primátor Milan Kroupa (ANO).

Městská policie Jablonec n. N.
Strážníci budou mít od 1. dubna nového ředitele

Rychnov bude mít nový dopravní terminál
Nádraží v Rychnově sice prošlo rozsáhlou opravou už před lety, ale jeho okolí je doposud nevyhovující. Chybí informační tabule, příjemné místo k odpočinku s lavičkami, chodníky, parkování, bezpečný autobusový záliv a kvalitní silnice. To vše by se mělo změnit. Město Rychnov získalo stavební povolení a v polovině roku 2020 vyroste u vlakového nádraží moderní terminál. Na špatnou silnici a otočku autobusu lidé nadávají šest let.

Vizualizace nové podoby terminálu u vlakového nádraží v Rychnově u Jablonce nad Nisou.
Rychnov bude mít nový dopravní terminál. Měl by vzniknout do konce roku

Oprava radnice skončila
25 milionů korun. To je konečný účet za rekonstrukci fasády takzvané nové radnice v Jablonci. První etapa začala v roce 2016, v srpnu 2019 zmizelo i poslední lešení na severní straně budovy. Radnice navíc získá zpět i originální barevnost. Z celkové částky 25 milionů korun za obnovu bude severní strana stát necelé čtyři miliony. Se stavbou souvisí i omezení.

V srpnu skončí velká rekonstrukce jablonecké radnice
Rekonstrukce jablonecké radnice končí. Poslední lešení zmizí v srpnu

Otevřeli po více než 100 letech
Vyšší porodnost, stěhování obyvatel do obce nebo lepší jméno Základní a mateřské školy v Nové Vsi. To vše zapříčinilo, že za více než sto let existence se letos poprvé otevřou dvě třídy mateřské školy. Doposud byly všechny děti rozdílného věku v jedné třídě v přízemí budovy školy. „Se zřizovatelem jsme se dohodli, že navýšíme kapacitu z 26 na 40 dětí. Druhá třída mateřské školy začne fungovat v září 2019,“ informovala ředitelka zařízení Jana Fialová.

Ilustrační foto - mateřská školka
Po více než sto letech otevírá Nová Ves druhou třídu mateřské školy

Školní experiment se zvrtnul v hysterii
Doslova hysterii vyvolala facebooková stránka Mešitu v Bzí nechceme, která sdílela fotografii letáku, jenž informoval o údajné stavbě mešity v obci Bzí u Železného Brodu. Na tuto informaci reagovalo více než 23 tisíc lidí. Facebook pak fotku odstranil. Falešný letáček se však dál nezadržitelně šířil v nejrůznějších skupinách a po lidech doslova z celé republiky. Informace přitom nejsou pravdivé. „Zůstaňte prosím v klidu a přestaňte panikařit,“ vzkazuje starostka TJ Sokol Bzí Lucie Chvalinová.

Poplašná zpráva o plánované stavbě mešity ve Bzí u Železného Brodu
Zbytečná panika. Mešita ve Bzí nebude. Šlo o experiment

Spolek zachraňuje můstky
Jednání o budoucnosti zchátralého skokanského areálu v Harrachově jdou pomalu. Proto parta příznivců areálu založila spolek Lyžařský a tu ristický Bucharův klub Harrachov. Pod jeho hlavičkou vznikla veřejná sbírka Záchrana skokanských můstků v Harrachově.Jednání o budoucnosti zchátralého skokanského areálu v Harrachově jdou pomalu. Proto parta příznivců areálu založila spolek Lyžařský a tu ristický Bucharův klub Harrachov. Pod jeho hlavičkou vznikla veřejná sbírka Záchrana skokanských můstků v Harrachově.„Věříme, že vyhlášením sbírky rozhýbeme zdlouhavý proces rekonstrukce můstků a přispějeme k úspěšnému uspořádání MS v letech na lyžích v roce 2024,“ sdělil za spolek Stanislav Slavík, mimo jiné zakladatel a provozovatel harrachovského Ski Musea. 

Skokanské můstky v Harrachově
Za můstky v Harrachově se perou legendy. Sbírku podpořila řada skokanských hvězd

Město osleplo. Kamery vypnul sám primátor
Půl dne bez dohledu kamerového systému bylo v srpnu město Jablonec. Demonstrativně ho vypnul primátor a zároveň jednatel společnosti Grepa Network Milan Kroupa. Celkem nefungovalo 19 kamer, společnost vypnula na několik hodin celý systém. To vše jen pár hodin před mimořádným zasedáním jabloneckých zastupitelů, kteří mají několikaletou kauzu placení za provoz městského kamerového systému rozseknout. Nepodařilo se to na podzim 2018, kdy společnost chtěla řešení ještě po minulé vládnoucí garnituře v čele s ODS, ani za nového složení zastupitelských lavic v červnu 2019.

Kamera. Ilustrační foto.
Město Jablonec nad Nisou osleplo. Kamery vypnul sám primátor Milan Kroupa

Doučí děti po telefonu
Příklady z matematiky nebo větné rozbory. Zná to každý, kdo má doma školáka. Třeba Veronika Malá z Jablonce se učí se svým desetiletým synem skoro každý den. Někdy jí to ale dává pořádně zabrat. „Úkoly z páté třídy jsou už docela složité, mívám někdy problém pochopit, o co jde. Listuji v učebnicích a snažím se to synovi vysvětlit,“ poznamenala.

Ilustrační foto.
Neumíš? Telefonuj učitelce. V Jablonci začala fungovat Doučovací pohotovost

Zaplatí za kamery
Bývalý primátor Jablonce Milan Kroupa se dočká. Do konce roku 2019 měly na účet jeho společnosti Grepa Networks přistát dva miliony korun. A dost možná si připíše ještě další dva. Rozhodli o tom jablonečtí zastupitelé, byť o jediný hlas. Platba za tříleté dodávky datových přenosů v rámci městského kamerového systému přitom nemá žádný smluvní rámec, protože nebyla podle opozice objednána ani zasmluvněna.

Magistrát města Jablonce nad Nisou
Jablonec zaplatí za provoz kamer. Zastupitelé schválili dohodu s firmou Grepa

Páternoster bude stát dál
Až se chce parafrázovat zlidovělou píseň: měsíce stál, stát bude dál. Porucha páternosteru v jablonecké radnici je horší, než se původně zdálo. Jeho oprava bude městskou kasu stát přes sedm milionů korun. Stroj se zastavil už 20. srpna 2019 a zprvu to vypadalo na menší problém. „Děláme maximum, aby byl co nejdříve v provozu a mohl opět usnadňovat pohyb mezi patry zaměstnancům a návštěvníkům jablonecké radnice,“ ohlásili tehdy úředníci z radnice.

Páternoster v jablonecké radnici je zavřen. Na čas kvůli opravě i zmizí.
Páternoster v jablonecké radnici bude stát dál. Čeká ho náročná oprava

Velká výluka na trati skončila
Po železniční trati mezi Železným Brodem a Tanvaldem se opět prohánějí vlaky. V prosinci 2020 skončila tříměsíční výluka. Během ní proběhla velké rekonstrukce trati za 410 milionů korun. Státní podnik Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) nechal zrekonstruovat celý svršek kolejišť včetně sedmi mostů, sedmi propustků a jedné opěrné zdi.

Výluka, ilustrační foto.
Velká výluka na trati mezi Brodem a Tanvaldem končí. Rekonstrukce stála miliony