To už je pro fungování ústavu s celkem 72 zaměstnanci citelné. I proto sem v týdnu dorazilo šest vojáků z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec.

Domov dále hledá dobrovolníky, kteří by do ústavu docházeli pomoci s jednoduššími úkony. „Jde třeba o mytí nádobí, přestlaní postelí a podobně,“ přiblížil ředitel domova Jan Sembdner.

Ústav evidoval první případ koronaviru v červenci, zhruba před třemi týdny se v domově přenos znovu potvrdil. „Situace je stále složitá, ale karantény nám pomalu končí, klienti se už mohou pohybovat po vnitřních prostorách,“ doplnil Sembdner.

Prázdné chodby a zavřené obchody v jabloneckých obchodních centrech Rýnovka a Centrál.
FOTO: Nejdřív byl nával, teď obchodní centra v Jablonci zejí prázdnotou

Dobrovolníci sem už docházejí. Denně pět i sedm. „Když jsem si přečetla výzvu, věděla jsem hned, že půjdu pomoci,“ popsala jedna z dobrovolnic, která v domově pomohla už několikrát. „Strach? Možná někde vzadu malinko. Ale mám starou babičku, tak vím, jaké to je, když je starý člověk sám a nikdo se o něj nepostará,“ doplnila žena, která se rozhodla nezveřejnit své jméno.

Případný dobrovolník se může přihlásit na telefonech ředitele Jana Sembdnera 773768680 a vedoucí přímé péče Renáty Stibůrkové 778538315.

Šest dalších vojáků z Liberce vyrazilo i do Domova důchodců Rokytnice nad Nisou, kde je situace ještě složitější. „Zatímco z Jablonce se tým každý den vrací do kasáren, v Rokytnici mají vedle jídla zajištěné i ubytování,“ řekl ČTK před odjezdem vojáků náčelník štábu 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci Jan Fiala.

Lidé s rouškami i bez u úřadu v Jablonci nad Nisou
Kašlu na to, nebudu se dusit i venku. Roušky v Jablonci nejsou samozřejmostí

Rokytnický domov hledá dokonce dobrovolníky pro přímou péči o klienty. „Každého budeme po vzájemné dohodě využívat podle jeho možností a schopností, zároveň budeme každého dobrovolníka k rozsahu a způsobu jeho pomoci srozumitelně instruovat. Samozřejmostí je, že každého vybavíme ochrannými pomůckami. Pokud by měl někdo zájem z větší dojezdové vzdálenosti a chtěl by zde přespávat, je možné se ubytovat na naší ubytovně,“ uvedl ve výzvě tým pracovníků rokytnického domova důchodců.

Dobrovolníci se mohou hlásit nejlépe po mailu josef.novotny@ddrokytnice.cz, kde mají uvést časové možnosti a zanechat na sebe telefonický kontakt. Pověřená osoba se pak s dobrovolníkem spojí telefonicky a domluví podrobnosti.

Mírný průběh

S tím, jak rostou počty nakažených, stávají se zařízení pro seniory stále zranitelnějšími. „Propuknutí koronaviru se v tuto chvíli týká třech našich zařízení, je to Rokytnice, Liberec-Františkov a Jablonecké Paseky. V těchto domovech je z 398 uživatelů přes 50 covid pozitivních, většinou mají mírný průběh, někdy dokonce bezpříznakový,“ popsal situaci náměstek hejtmana Libereckého kraje pro sociální věci Pavel Svoboda. „Máme takřka 50 zaměstnanců, kteří jsou v karanténě nebo v izolaci, což je téměř 20 procent personálu v přímé péči,“ dodal.