Odběrové místo
Krajská nemocnice Liberec
Stacionární odběrové místo (Husova ulice, za budovou K – infekční, kožní odd. – vjezd autem není umožněn).
Kdy? Každý všední den od 8 do 12 hodin
Za kolik? 2 256 Kč
Jaká je čekací doba? Do 48 hodin

Desítky dětí z Jablonecka jsou na dalších několik dní ze školy doma. Do třídy totiž přišli jejich kamarádi, kteří byli ve styku s rodinnými příslušníky pozitivně testovanými na covid-19.

Svůj úplně první den v rychnovské škole si bude pamatovat dívka, která se ve středu 2. září dozvěděla, že musí zůstat doma, protože rodič onemocněl covid-19. O den později museli zůstat doma všichni její spolužáci. Pozitivní zprávou je, že první kolo testování neodhalilo mezi spolužáky žádné nakažené.

Další kontrolní odběry proběhnou o víkendu. Pokud i ty budou negativní, děti se mohou po víkendu do školy vrátit. „Říkám lidem, aby se ničeho nebáli. Je to prostě nemoc, karanténa je opatření, děti mají opět týden prázdnin,“ prohlásil starosta Rychnova Tomáš Levinský.

Rodiče nečekanou absenci svých dětí ve škole berou různě. Někteří s klidem, jiným narušilo rozhodnutí hygieniků plány. „Musela jsem zůstat doma, zrovna v době, kdy jde o to, abych si udržela práci,“ popsala jedna z maminek.

V karanténě je i všech 28 dětí, třídní učitelka i vychovatelka 1. B. ZŠ Kokonín, konkrétně odloučeného pracoviště ve Vrkoslavicích. „Pokud kontrolní test 14. září bude v pořádku a žádný další pozitivní nález se neobjeví, nastoupí děti do školy znovu v úterý 15. září,“ informovala zástupkyně ředitelky Dita Dudová.

Koronavirus na Jablonecku
Počet aktuálně nemocných:51
Počet nakažených celkem od března 2020:202

Od 9. září je v desetidenní karanténě 22 dětí z 9. ročníku jablonecké ZŠ Šumava včetně třídní učitelky. „Pro třídu bude probíhat distanční výuka dle rozvrhu prostřednictvím internetu,“ sdělil ředitel školy Jan Kolář. Všichni žáci, pedagogický sbor a rodiče, kteří se zúčastnili slavnostního zahájení školního roku ve škole v Nové Vsi nad Nisou, jsou v povinné karanténě od 6. září. O dva dny později tu kvůli dalšímu nálezu koronaviru uzavřeli i mateřskou školu.

Jak počty nakažených napříč populací rostou, začíná opět růst tlak na zdravotnický personál. V pondělí 7. září se u odběrového místa v jablonecké nemocnici tvořily fronty. Přestože zdejší odběrové místo není určeno pro samoplátce, ale pro ty, které sem pošlou praktičtí lékaři nebo hygienici, lidé čekali dlouhé desítky minut.

„Potýkáme se s nedostatkem personálu, který odběry provádí. Dlouhá čekací doba je nám líto, děláme však, co je v našich silách,“ popsal ředitel Nemocnice Jablonec Vít Němeček.

Samoplátci z Jablonecka mají možnost nechat se za úplatu testovat v Krajské nemocnici v Liberci. Cena testu je 2 256 korun. Celková částka je složena z ceny za odběr (1 756 korun) a administrativní zpracování plus doklady s potvrzením, které činí 500 korun.

Koronavirus nedoléhá jen na školy. Výrazně promlouvá třeba i do svozu odpadu. Z důvodu nakažení pracovníků sběru a svozu odpadu koronavirem se neuskuteční sběr nebezpečných složek komunálního odpad třeba v Malé Skále, omezen je i svoz tříděného odpadu. Sběr nebezpečných složek zrušila také obec Pěnčín.