Počty pacientů s onemocněním covid-19 rostou, výjimkou není ani Liberecký kraj. Nejhorší situace je v této chvíli v Nemocnici Jablonec. „Nemocnice se snaží udržet maximum plánované péče, avšak od pondělí 8. listopadu jsme museli otevřít další covidové oddělení a zbývající pacienty přesunout na oddělení jiná. Ale bez změny kvality péče,“ popsala mluvčí nemocnice Jana Válková.

Nemocnice omezila plánované operace a bude postupně rušit příjem některých objednaných pacientů podle aktuální dostupnosti volných lůžek a dalších kapacit. „Někdy se tak, bohužel, stane i krátce před plánovaným příjmem, výjimečně i v den příjmu. Litujeme této situace, chápeme, že pro naše pacienty i jejich blízké je to velmi nepříjemné. Prosíme o pochopení, že se v první řadě musíme postarat o akutní pacienty s covid-19 i bez něj a o poloakutní pacienty, u kterých lze výkon odložit o dny nebo několik málo týdnů,“ popsal šéf špitálu Vít Němeček. Pacientům se zrušenou plánovanou hospitalizací nabídne nemocnice řešení, jakmile to bude možné. O dalším vývoji bude nemocnice informovat prostřednictvím médií a na svém webu nemjbc.cz

Nemocnice Jilemnice je na tom zatím o něco lépe. „Máme otevřenou patnáctilůžkovou covidovou stanici, a to zatím pro sedm pacientů stačí. V Jablonci mají pacientů s covid-19 nejvíce v kraji a jejich opatření jsou logická,“ poznamenal Jiří Kalenský, předseda představenstva společnosti MMN, která sdružuje nemocnice v Jilemnici a Semilech. Situace se ale i v jilemnické nemocnici vyvíjí a opatření se mění dle aktuálního vývoje.

Nárůst pacientů s těžším průběhem onemocnění covid-19 hlásí i Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa. „V tuto chvíli máme pacienty s diagnózou covid-19 hospitalizovány na izolačních pokojích, pro nízký počet pacientů tedy zatím nebylo nutné uzavřít nějaké oddělení a označit ho za covidové. Nicméně je nutno uvést, že po zkušenosti z minulých let se situace může rychle obrátit,“ doplnila mluvčí zdravotnického zařízení Andrea Beranová. V České Lípě není aktuálně důvod omezovat plánovanou operativu.

V Krajské nemocnici Liberec (KNL) je 13 hospitalizovaných s covidem, zdravotnický personál zatím vše zvládá na infekčním oddělení, případně tam, kde leží kvůli své hlavní diagnóze. „Operace neutlumujeme, pouze je pečlivěji plánujeme s ohledem na zatížení intenzivních lůžek,“ doplnil mluvčí KNL Václav Řičář.

S ohledem na epidemiologickou situaci v Libereckém kraji platí od 26. října zákaz návštěv v nemocničních zařízeních. Výjimku mají za dodržení bezpečnostních opatření pouze otcové u porodu a doprovod dětských pacientů.

Návštěva je možná i v případě pacienta v terminálním stádiu, jen po předchozí dohodě s ošetřujícím lékařem. Návštěvu může absolvovat pouze jedna osoba bez známek virózy a bez styku s rizikovou skupinou, maximálně však na 15 minut.