„Přes víkend jsme zaznamenali padesátiprocentní nárůst hospitalizovaných v nemocnicích. Ty to zatím zvládají, ale je požadavek na zvýšení kapacit lůžek. Protože máme reprodukční číslo někde kolem 1,3, můžeme v příštím týdnu očekávat okolo 660 lidí, kteří budou potřebovat hospitalizaci. Počet lůžek proto navyšujeme v nemocnicích v Liberci, Jablonci a Semilech,“ popsal náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka.

Dodal, že aktuálně leží v krajských nemocnicích s covidem 286 pacientů. Celková kapacita špitálů je v současné době 354 lůžek. Podle jeho odhadu bude číslo pozitivních narůstat ještě minimálně další dva až tři týdny.

Rozšiřování lůžek souvisí s omezováním elektivní (plánované) péče, které špitály ohlásily minulý týden. Aktuálně je skoro naplněna kapacita lůžek na covid-19 v Krajské nemocnici v Liberci, kde jich v pondělí zbývalo volných 24 a v českolipské nemocnici, kde bylo obsazeno 46 z 50 lůžek. V Jablonci zbývá 15 ze 73 volných kapacit a v Jilemnici jich je volných 25 z 52.

„Pokud nebudeme dodržovat nastavená pravidla, zdravotní systém se dostane na hranu svých možností,“ upozornil Sobotka. Narážel tím na fakt, že přibývá také počet nakažených mezi zdravotnickým personálem. Aktuálně je jen v lůžkových zařízeních nakaženo přes 200 zdravotníků.

Na výzvu kraje z minulého týdne směrem ke specialistům, aby uvolnili zdravotní sestry pro pomoc v nemocnicích, byla malá odezva, nepřihlásil se prakticky nikdo. „Blížíme se do chvíle, kdy bude potřeba zavést pracovní povinnost pro zdravotní personál. Dosud bylo vše založeno na dobrovolnosti,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Podle něj stále není jasné, kdy a jak bude možné využít nově postavenou polní nemocnici v pražských Letňanech. „Zatím nevíme, od kdy tam budeme moct umisťovat pacienty, s jakými potřebami a kdo je vůbec kontaktní osoba,“ podotkl Půta.

Sobotka doplnil, že kraj zatím nedostal ani odpověď od Ústředního krizového štábu na požadavek na 15 plicních ventilátorů. Ten nyní navýšili na celkem 30 přístrojů.

Podle ředitele krajské hygienické stanice (KHS) Vladimíra Valenty přibylo o víkendu dalších 400 pozitivních případů. „Trend trvalého nárůstu se nemění. Stále přibývá nakažených ve věkové kategorii 65 plus. Zatímco na jaře tvořila tato skupina okolo 5 procent všech nakažených, dnes jsme na 14 procentech. S tím je spojený také nárůst úmrtí. Od vypuknutí pandemie zemřelo v kraji 51 lidí, z toho jen 40 úmrtí bylo v říjnu,“ vysvětlil Valenta.

Podle něj je problém také v tom, že se lidé nebojí nízké smrtnosti onemocnění covid-19, která se pohybuje okolo 0,5 až 2 procent. „Neuvědomují si ale, že covid bude násobit smrtnost jiných onemocnění a celková úmrtnost tak poroste,“ uvedl ředitel KHS. Podle něj už se nedaří obvolávat všechny kontakty a krajští hygienici se tak spoléhají na chytrou karanténu a odesílání SMS s instrukcemi lidem, kteří byli v kontaktu s nakaženou osobou.

„Výrazná ohniska představovaly domovy pro seniory, kdy v kraji byly asi 4 až 5 takových zařízení s několika desítkami případů. Tato ohniska se podařilo utlumit. Významnými ohnisky nákazy jsou také mateřské školy. V kraji je přes 60 školek, které byly dotčeny onemocněním covid-19,“ přiblížil Valenta. Dodal, že nezavření mateřských škol, aby mohli lidé chodit do práce, se v tuto chvíli jeví jako kontraproduktivní opatření.

Valenta společně s hejtmanem i náměstkem Sobotkou apeloval na lidi, aby dodržovali nařízená opatření a vyhýbali se kontaktům mimo rodinu nebo domácnost. Jako příklad závažnosti situace a náročnosti práce krajských hygieniků citoval Valenta zprávu od svého týmu. „Nejhorší je volat těm, kterým leží osmdesátiletí rodiče s oboustranným zápalem plic v nemocnici. Oni se jim nemůžou dovolat, nic nevědí, jen tuší, že je to hodně zlé a strach je slyšet z každého jejich slova. A to i moje silná povaha dostává zabrat,“ svěřil se jeden z pracovníků KHS.