Podle ředitele Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimíra Valenty jsou tato zařízení jedněmi z menších ohnisek nákazy. „Z 29 vyčleněných mateřských a základních škol se v patnácti potvrdily pozitivní případy: 23 žáků, 16 pedagogů a dva další pracovníci jsou aktuálně v izolaci. Dalších 38 žáků a 10 pedagogů je v karanténě,“ řekl Valenta. Deník zjišťoval, jaká je situace přímo ve školách.

Omluvy bez důvodu

V Liberci zůstala pro děti předškolního věku otevřená Mateřská škola Motýlek na Broumovské. Rodiče sem každý den přivedou okolo 40 dětí. „Už jsme měli čtyři karantény u našich dětí, naštěstí jsme zatím školku nemuseli zavřít. Často se nám teď stává, že rodiče děti omluví na týden nebo dva, ale neuvedou důvody. Je možné, že nákazu covidem tají,“ řekla ředitelka školky Martina Suchomelová. Nejen kvůli těmto důvodům zakoupila testy na protilátky a otestovala učitelky, jež covid oficiálně neprodělaly.

„Ukázalo se, že tři z nich onemocnění měly, aniž by o tom věděly. I kvůli tomu jsem objednala další testy. Navíc byla minulý týden celá školka očkovaná první dávkou vakcíny, takže doufáme, že nás ochrání před dalším šířením covidu,“ dodala Suchomelová. Problém s nedostatkem personálu v MŠ Motýlek nemají. „Dostali jsme nabídky na výpomoc, ale i z důvodu, aby sem nepřicházeli cizí lidé z venku, jsme je zatím nevyužili,“ zmínila ředitelka.

Zavření školy kvůli covidu se zatím vyhnuli také v ZŠ v ulici 5. května v Liberci, kam aktuálně dochází okolo 60 dětí. „Měli jsme zatím pět covid pozitivních žáků. Učitelé ale nosí respirátory a dodržují všechna nařízení, takže nebyla nutná karanténa proc celou školu,“ uvedla ředitelka školy Iveta Rejnartová. Podle ní dochází k nárůstu počtu dětí, které rodiče do školy posílají. „Prakticky jedeme v tomto režimu už od ledna. Nejprve k nám docházeli mladší děti, teď chodí žáci od 1. do 7. třídy. Každý týden jich je tak o 5 víc. Pomáháme jim s on-line vyučováním, poskytujeme dětem počítače i připojení na internet. Stará se o ně tým asistentů,“ vysvětlila Rejnartová a dodala, že většina pracovníků školy už je očkovaná 1. dávkou vakcíny.

Podle krajského radního pro zdravotnictví Vladimíra Richtera začal kraj přednostně očkovat právě učitele v těch školách, kde se starají o děti rodičů pracujících ve zdravotnictví, u police, hasičů nebo v dalších profesích důležitých pro chod státu. „S očkováním pedagogů a dalších pracovníků škol jsme začali o týden dřív, než začalo plošné očkování. Postupovali jsme podle seznamu vybraných škol. V současné době by měly být všechny naočkované,“ řekl Richter a dodal, že k úternímu večeru dostalo v Libereckém kraji vakcínu 1919 pedagogů a 172 nepedagogických pracovníků ve školách a školkách.

Očkování přináší podle ředitele jilemnické základní školy v Komenského ulici učitelům větší jistotu a pocit bezpečí. „Kdo z našich pracovníků chtěl, ten byl naočkován. Problém ale byl, že více než polovina měla po první dávce vakcíny AstraZeneca docela těžký průběh,“ informoval Václav Korbář. Do jeho školy dochází děti zaměstnanců místní Masarykovy nemocnice, ale také dalších zdravotnických zařízení z Vysokého nad Jizerou nebo Vrchlabí.

„Jde o rizikovou skupinu, protože jsou to děti lékařů a dalších zdravotnických profesí, kteří se s virem potkávají v práci. Skoro každý týden je někdo ze skupiny dětí pozitivní,“ popsal situaci v škole Korbář. I tak je ale rád, že mohou ve škole pomoci s péčí o jejich děti. „Jejich práce je hodně náročná. Doufám, že i oni naši práci ocení. Nejsme v tom ale sami, pomáhá nám i druhá základní škola v Jilemnici, a pokud bude potřeba připraveni vypomoci jsou i pracovníci ze Studence,“ dodal Václav Korbář.

Šíření koronaviru v kraji dosáhlo vrcholu minulý pátek, kdy statistici zaznamenali 986 nových případů. Šlo o největší denní přírůstek za rok od začátku pandemie. To, že pracovníci škol, které zůstaly otevřené, dostali možnost se nechat očkovat, může vést k tomu, že se situace nebude nadále zhoršovat.

Podle Vladimíra Valenty z KHS v Liberci se podobná prognóza potvrdila při očkování lidí v první linii. „Bohužel nemám nyní informaci o proočkovanosti této skupiny pedagogů. Nicméně zřejmým faktem je, že u skupiny zdravotnických pracovníků i klientů sociálních zařízení, kde jsou podíly očkovaných největší, se očkování projevilo výrazným způsobem a snížilo nemocnost,“ uvedl Valenta.