Již půl roku koluje Železným Brodem několik fám spojených s hotelem Cristal, dominantní budovou centra města. „Prý to koupil pan Kočka, ten známý majitel pouťových atrakcí,“ tvrdí jedni. „Mají se tam nastěhovat olašští Romové,“ tvrdí další.

Vedení města i samotná firma Iberia Treading, nový majitel hotelu, se snaží fámy mírnit. „Již od samotné koupě se potýkáme se špatnou pověstí hotelu. O fámách víme,“ popsal Ivan Šoural ze společnosti Iberia Treading.

Ve věci se osobně interesoval i starosta Železného Brodu Václav Horáček. „Několikrát jsme se sešli, neboť i ke mně se zvěsti o podobném scénáři donesly. Celé je to ale nesmysl, hotel se nedá přestavit na byty, nejsou k němu dostatečné prostory k parkování a tak dále,“ vysvětlil starosta.

Město by na stěhování sociálně nepřizpůsobivých nemělo beztak žádný vliv. „S domem v soukromém vlastnictví si může člověk dělat skoro co chce. Mohli bychom se bránit právě jen stavebními předpisy,“ doplnil Horáček.

Společnost naopak přišla s novinkou v podobě ubytování pro seniory. V rámci svých ubytovacích kapacit nabízí Senior Residence Cristal v Železném Brodu od jara 2010 několik volných míst v převážně dvou až třílůžkových bytech pro jednotlivce i páry v rámci seniorského oddělení s plnou pečovatelskou službou. Každý hotelový byt je vybaven vlastní koupelnou.

„S programem začínáme a chceme ho nadále rozvíjet,“ doplnil Šoural s tím, že část hotelu nabídne i ubytování pro sociálně slabé obyvatele, převážně však místní. Další část hotelu pak bude sloužit jako klasický hotel.

Hotel si špatnou pověst nese již dlouhá léta. Starší obyvatelé vzpomínají na 2. světovou válku, kdy zde sídlilo gestapo. Po sametové revoluci se v rychlém sledu střídali majitelé, kteří se o rozvoj hotelu příliš nestarali. Mezi minulými vlastníky hotelu figurovali i Arabové či Vietnamci.

„Všechno tohle si uvědomujeme a snažíme se kvůli tomu rozjíždět marketingové programy, které mají hotelu přinést prosperitu,“ dodal Šoural.
Hotel čekají v příštích letech větší opravy a přestavby.