„Po loňských zkušenostech se zpožďováním spojů chceme letos dopady na cestující zmírnit,“ říká Pavel Jaško z ČSAD Jablonec v souvislosti s nepříjemnými dopravními omezeními na rekonstruované silnici I/14 mezi Jabloncem a Tanvaldem.

Výrazná opatření připravila jablonecká ČSAD především na linkách městské hromadné dopravy. „Zpoždění vzniklé zdržením na dopravních omezeních na silnici I/14 způsobovalo v loňském roce velké komplikace v celé síti městské dopravy. Teď proto chceme zajistit, aby zpoždění během dne neustále nenarůstalo a nepřenášelo se na další spoje,“ konstatoval Pavel Jaško.

Od pondělí 12. dubna budou na linkách 4 a 5 platit speciální jízdní řády. Odjezdy z Maxova a z Lučan budou u většiny spojů o 8 minut dříve, a to kvůli rezervě na pokrytí zdržení při čekání autobusů na semaforech.

„U některých spojů dochází k větším odchylkám, proto doporučujeme cestujícím seznámit se s novým jízdním řádem, který bude k dispozici v týdnu od 6. dubna na našich webových stránkách,“ upozornil Pavel Jaško.

Loni vznikaly obrovské problémy

V loňském roce docházelo na opravované silnici i ke složitějším situacím. Například když v úseku mezi Pasekami a Lučany zůstaly uvězněné všechny autobusy linky 4. „To zcela ochromilo dopravu na této páteřní lince městské dopravy. Abychom předešli podobným případům, bude nezbytné dopravu na lince 4 po většinu dne rozdělit na dva samostatné úseky s přestupem v Jabloneckých Pasekách,“ podotkl Pavel Jaško.

Regionální linky, na kterých loni v celém úseku mezi Jabloncem a Tanvaldem vznikala i patnáctiminutová zpoždění, budou dál jezdit podle stanovených jízdních řádů. ČSAD Jablonec ale upozorňuje cestující, aby při plánování cest počítali s možným zpožděním. U přípojných spojů v přestupních stanicích garantuje dopravce čekání na přípoje dle poznámek pod jízdními řády jednotlivých linek. Podle Pavla Jaška ale není možné standardní čekací dobu dál prodlužovat, protože zpoždění by se neustále přenášela.

V příštím týdnu bude semaforů pět

Aktuálně jsou na silnici I/14 mezi Jabloncem a Tanvaldem dva semafory, které řídí dopravu na zúžených úsecích u Fatry v Lučanech nad Nisou a na náměstí ve Smržovce. Od 7. dubna ale přibudou další tři, konkrétně v Jabloneckých Pasekách, na Krojčenku a u Bílého mlýna, směrem na Dolní Smržovku.

„S ohledem na velikonoční svátky teď ještě omezení nebudou tak výrazná, ale od příštího týdne se stavební práce, a tím pádem i omezení v dopravě, rozjedou naplno,“ řekl Deníku silniční technik Krajského úřadu Libereckého kraje Jaroslav Jakubička.

Od 9. dubna bude úsek silnice I/14 mezi Jabloncem a Tanvaldem neprůjezdný pro nákladní automobily s hmotností nad tři a půl tuny. Výjimkou bude jen dopravní obsluha.

Nákladní auta opět čeká objížďka

Objízdná trasa povede od kruhového objezdu v Jabloneckých Pasekách na Podhorskou a Pražskou, dále přes nový kruhový objezd a Turnovskou ulici. Odtud se řidiči napojí na silnici II/287 na Kokonín a dále na Pěnčín a Maršovice. Pak pojedou po silnici I/10 ve směru na Loužnici, přes Držkov, Plavy a Velké Hamry až do Tanvaldu, kde se na okružní křižovatce silnic I/14 a I/10 řidiči napojí do původní trasy.

REKONSTRUKCE SILNICE I/14
Zajištuje ji Ředitelství silnica dálnic ČR začala v loňském roce a skončí letos v říjnu přinese například nové opěrné zdi, svodidla, širší silnici a její kvalitnější povrch vyjde na 250 milionů korun.