Pěkně dusno je momentálně v nově se formujícím zastupitelstvu Libereckého kraje. Koaliční dohody se mění den ode dne. Z partnerů se obratem stávají nepřátelé. Aktuálně si Černého Petra vylosovala strana Starostové pro Liberecký kraj (SLK), se kterou vítězná ČSSD nepočítá do koalice. Tím se otevřela cesta k moci komunistům. Nahlas se mluví o takzvané tiché podpoře KSČM. Prst na spoušti má ale SOS, které se do nepsaného paktu s komunisty nechce.
"I přes hádku dvou táborů oficiální stanovisko alianční rady SOS zní: jdeme do koalice s ČSSD s tichou podporou komunistů. Bojíme se negativních reakcí voličů, je to však podle nás lepší řešení než velká koalice ČSSD a ODS. Ale budeme se snažit zastupitele za ČSSD přesvědčit o další komunikaci s SLK," uvedla Lidie Vajnerová, lídr kandidátky SOS v Libereckém kraji.
„Neuvažujeme o tom, že bychom vstoupili do přímé koalice s KSČM. Rozhodně je pro nás přijatelnější menšinová dvoukoalice s SOS, s tichou podporou KSČM,“ zdůraznil Stanislav Eichler, lídr ČSSD. Zrovna tak pak podle jeho slov není na programu dne ani možná koalice s Občanskou demokratickou stranou. „Přirovnal bych to ke stejné parketě. Také bychom v případě ODS mohli uvažovat pouze o jejich tiché podpoře,“ doplnil Eichler.
Jazýčkem na vahách křehké koalice s tichou podporou KSČM tedy bude nejmenší strana v nadcházejícím krajském zastupitelstvu, SOS. Právě její tři hlasy rozhodnou, jestli bude model ČSSD SOS za tiché podpory KSČM funkční. Podle výsledků úterního jednání ale SOS průchod komunistům k moci neumožní. „Krajský výkonný výbor SOS se usnesl, že do koalice, která by byla podporována komunisty, nepůjde,“ řekl Deníku člen SOS František Mojžíš.
Lidie Vajnerová, lídr Strany
pro otevřenou společnost
To staví do zcela jiného světla předchozí úvahy o koalici tiše podporované komunisty. Bez hlasů SOS ji ČSSD nikdy nebude moci sestavit. Jestli ČSSD nabídne SOS nějaký výměnný obchod, například všechny tři místa v radě kraje, není jisté. Zvažovaná koalice, v níž mají hrát druhé housle komunisté, se nelíbí ani Starostům pro Liberecký kraj. V tiskovém prohlášení, které vydali, dokonce hovoří o snaze legitimizovat koalici s KSČM za pomoci politických přeběhlíků z jejich strany. „Pokoušeli se přetáhnout z naší kandidátky lidi. Slibovali posty, telefonovali nám. Možná šlo o provokaci, možná to bylo reálné, to už se nedozvíme,“ potvrdil předseda politického hnutí Starostové pro Liberecký kraj, starosta Semil Jan Farský.
Podle jeho slov všichni oslovení lidé nabídku spolupráce odmítli. Proto měla podle Farského ČSSD rodící se koaliční dohodu se starosty stopnout.
V tiskovém prohlášení, které starostové v úterý zveřejnili, dále tvrdě odmítli stále probíhající pokusy ČSSD sestavit krajskou „vládu“ na základě hledání přeběhlíků, bez uzavření koaliční smlouvy zakotvující partnerství a programovou spolupráci při řízení Libereckého kraje. „Tichou podporu“ jako variantu koalice ale i nadále odmítáme. Jde o nestandardní řešení, které není založené na koaliční smlouvě, ale neveřejných dohodách. Takovéto svazky do slušné politiky, do změny, kterou jsme voličům slíbili, nepatří,“ říkají lídr kandidátky Martin Půta a předseda sdružení Jan Farský.
O tom, že ČSSD už měla dávno „jasno“ o podobě koalice bez starostů, svědčí i vyjádření jejich vyjednavače Marka Pietera, jinak starosty Desné: „Měli jsme jisté podezření, když se v pátek ČSSD sešla se Stranou pro otevřenou společnost bez nás. Každopádně to vypadá, že měli záměr o našem odstoupení připravený předem. Celý víkend jsme pracovali na koaliční smlouvě. Mohli nám to říct na rovinu dříve,“ sdělil Marek Pieter, další z vyjednavačů SLK, zároveň starosta Desné.
Jak Deník informoval, KSČM vyčkává na oficiální žádost o tichou podporu. Navíc ji podmíní poměrným zastoupením v jednotlivých výborech a komisích zastupitelstva. Budou požadovat i předsednická a místopředsednická místa ve výborech zastupitelstva. „Zatím neumím říct konkrétní čísla, základní podmínkou pro naši tichou podporu je skutečně, aby nás oficiálně ČSSD požádala o podporu,“ zdůraznil krajský lídr Komunistické strany Čech a Moravy Miloš Tita.